avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1967 soluții astăzi
Forum Activitate zmari

Activitate zmari

Răspuns la discuția recuperare carte de munca
Va multumesc pentru raspuns.

Initial ni s-a spus ca, Cartile noastre de munca sunt la ITM Bucuresti si sa incercam sa le recuperam de acolo, ele fiind duse la completat, ca lucrurile or sa mai dureze deoarece sunt angajati carora nu li s-au depus Cartile de munca la ITM, ca este o singura angajata ITM care se ocupa de firma si ca, in cazul in care ne angajam in alta parte, se face transferul de la ITM Bucuresti la ITM-ul judetului de care apartinem.
Nu mai raspundea nici unul dintre cei carora puteam cere informatii, acum am aflat despre Cartile de munca tinute la sediu si ca pe firma respectiva este pus sechestru.
Alti fosti colegi, din alte judete nu erau si nu sunt sunt ingrijorati, asa ca am crezut (prosteste si cu naivitate) ca lucrurile sunt ok si ca imi voi recupera Cartea de Munca.

Pe ce adresa sa trimit notificarea ? Pe adresa societatii?


Multumesc anticipat.
Buna ziua,
Am lucrat la o societate din Bucuresti, incepand cu 03.09.2010, mi-am depus demisia in 28.09.2010 cu preaviz de 15 zile, preavizul urmand sa inceteze in 13.10.2010; demisia am scanat-o si trimis-o pe e-maill-ul cu circuit inchis al firmei, la care nu mai am acces. Nu am primit nici aprobarea, nici decizia de incetare.
Societatea nu si-a platit angajatii pentru luna octombrie, ei declarand insolventa la inceputul lunii noiembrie.
Problema mea arzatoare nu sunt nici banii, nici stilul lor ambiguu de lucru, ci CARTEA DE MUNCA, nici un angajat al firmei respective din judetul Alba (de unde sunt si eu) nu si-a recuperat Cartea de Munca.
Am sunat-o pe directoarea de Resurse Umane, care mi-a spus ca, Cartile de Munca sunt intr-o incapere de la sediul, societatea este inchisa, nu poate intra nimeni in sediu, ca este are o lichidatoare care se ocupa de firma si sa o sun pe dansa. Am sunat lichidatoarea, care m-a sfatuit sa imi reconstitui Cartea de Munca, pentru ca administratorului i s-au trimis sesizari si nu da curs acestora.

Va rog sa-mi raspundeti, este normal ca aceste documente personale sa stea blocate intr-o incapere a unui sediu, fara sa se poata recupera?
Nu exista nici o modalitate legala pentru recuperarea lor?
Ce demersuri trebuie sa facem pentru a ne recupera acest document?
Va multumesc anticipat.