avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 730 soluții astăzi
Forum Activitate simeria

Activitate simeria

Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
a primit careva mail de confirmare privind admiterea la camin?
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
eu am dat si in iarna rationamentul. o sa fie cam 60 in primele 2 ore si 60 in urmatoarele 2. am apucat sa trec peste toate intrebarile dar am gresit 30% din ele. nu mai tin minte daca ne au dat grilele. oricum cert este ca in doua ore trebuie sa faci 60 de intrebari, nu 50.
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
voi cum stiti. mas de sig se aplica minorilor. termnenul de reabilit curge in cz pers fiz de la execut ped principale sau a celei complementare?
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
s a afisat 3433
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
stie cineva daca la penal general e si executarea pedepsei intr o inchisoare militara?
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
ceva modificari in ceea ce priveste programa?
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
carmen0602 a scris:

simeria a scris:

da , acum la intrerupere competenta e exclusiva.
gratierea are efect asupra pedepselor accesorii?ce zice udroiu?


Eu (si din cate imi amintesc si Mitrache), stiu ca gratierea are efect doar asupra pedepselor principale,,,,neavand efect asupra:lat. civila, mas. de sigurantza, mas. educative, ped. complemetare si ped. accesorii.

Edit: Udroiu nu stiu ce zice....poate nu spune altcineva, care "vorbeste" cu el :D

da mitrache zice ca n are efect asupra ped accesorii. dar ar gasit intr o grila ca ar inlatura si ped accesorii. poate cei care au penalul lui udroiu ne pot lamuri...
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
da , acum la intrerupere competenta e exclusiva.
gratierea are efect asupra pedepselor accesorii?ce zice udroiu?
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
semnarea minutei de mai multi judec sigur atrage nulit absoluta. in ceea ce priveste hotararea, inclin spre nulitatea relativa.
dar judecatorul care a intrat in completul de divergenta semneaza si el hotararea? sau doar minuta?
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
din cate stiu eu se intocmeste un singur mandat de arestare chiar daca sunt mai multe infractiuni.
intrebare penal: vatamarea corporala grava in varianta alin 2 cand s a provocat avortul se poate retine in concurs ideal cu provocarea ilegala a a avortului.
iar agravanta de al alin 3 ( s a produs in scopul producerii urmarilor) e aplicabila si in cazul de al alin 2 cu avortul? dar in cazul punerii vietii in pericol? in aceste doua cazuri nu avem provocare ilegala a avortului, respectiv tentativa de omor?
procedura penala. ce se intampla daca hotararea penala e semnata de un nr mai mare/ mai mic de judecatori? care i sanctiunea?