avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters190332

Activitate ContSters190332

Buna ziua as dori daca se poate sa vorbesc cu dumneavoastra despre o problema cu care ma confrunt de cateva luni. Fiul meu angajat la o firma din Bucureşti din data de 19 iulie 2010 si-a dat demisia deoarece nu a mai putut rezista la conditiile de munca la care era supus fiind obligat sa presteze totodata functia de sofer si functia de jonctor desi pregatirea lui profesionala nu corespunde sa ocupe acesta functie de jonctor, fiind solicitat la prestarea de ore suplimentare in cadrul firmei acestea nefiind platite sau compensate prin libere angajatorul neachitandu-se de plata sariilor la timp . In luna iulie cand si-a depus demisia avea restante salariale din luna mai si acesta fiind partial, deci de aproximativ 3 luni ,iar plata orelor suplimentare nu a fost efectuata.Dupa demisia depusa si inregistrata la societaea respectiva fiul meu nu sa mai prezentat la servici .
A fost angajat ca conducator auto din data de 1-09-2009 dar a fost pus la locul de munca sa lucreze si pe o alta functie nefiind calificat pe acesta ( jonctor, instalare fibra optica ). In toata acesta perioada a condus o dubita Ford cu care pleca in deplasare si transporta materiale pentru santier.Conducea si cate 8 ore continuu pe timp de noapte uneori, iar cand se intorcea din deplasare , fara sa se odihnesca era chemat la servici. Nu a urmat nici un curs de calificare in acest domeniu in afara de faptul ca lucra cu fiul directoarei si cu colegul lui care si acesta la randul sau a fost angajat odata cu fiul meu dar ca muncitor necalificat si acesta fiind solicitat ulterior sa lucreze ca jonctor la instalare si sudura fibra optica.Programul lui depasea aproape zilnic 14 ore uneori lucra si pana la 1-2 noaptea.
.Din cauza oboselii acumulate conducea masina pe timp de iarna cu geamurile deschise sa nu il ia somnul la volan. La sfarsitul lunii mai a fost trimis cu colegul lui in deplasare cu masina pentru o lucrare.De aici au inceput problemele.A fost cazat la o pensiune si zilnic conducea masina dar si lucra la sudura fibra optica impreuna cu echipa de acolo.Venea in Bucuresti la 2 saptamani foarte obositi.Pe data de 19 iulie 2010 a cerut o zi din concediul de odihna cuvenit pe anul 2010 pentru ca se simtea foarte rau ,a plecat vineri noaptea si a juns in cursul diminetii de sambata in Bucuresti iar dumnica seara trebuia iarasi sa plece sa se prezinte luni dimineata la munca dupa o noapte de mers ,dar sub nici o forma patroana nu afost de acord invocand faptul ca nu-i poate aproba o zi de concediu deoarece este in intarziere cu lucrarea si acesta trebuie finalizata.
Va aduc la cunostinta ca pe anul 2009 nu a beneficiat de nici o zi din concediul de odihna s-au liber si nici pe anul 2010 nu a afectuat nici una din zilele de concediu , deci a lucrat continuu in aceste conditii .Luni dimineata ne-am prezentat la firma am mers cu un taxi deoarece se simtea rau din cauza oboselii, avea ameteli, mainile tremurau si ia curs sange din nas .Am scris eu demisia lui deoarece nu mai era in stare, a semnat-o el si am intrat sa o inregistrez. Am primit un nr. de inregistrare dar dupa ce a intrat si fiul meu in firma deoarece nu vroiau sa o inregistreze spunand ca nu am dretul eu sa las demisia lui, si am vorbit cu jurista care ne-a cerut sa dam o nota explicativa dupa ce a vorbit la telefon cu patoana. In fata juristei am scris acea nota explicativa tot eu sa fie acelasi scris acesta fiind de acord am inregistrat-o si pe aceea si am plecat.Aceasta a fost ultima zi a fiului meu la firma.In urmatoare zile ale saptamanii , patroana fiind i deplasare suparata pe faptul ca fiul meu a depus demisia, ne-a sunat sa se prezinte la servici inapoi ca trebuie sa verifice lucrarea care este gresita sa o refaca si ca este in intaziare.Mentionez ca la acesta lucrare a participat toata echipa sub supravegherea sefului de echipade acolo. Am vorbit cu dansa la telefon i-am explicat faptul ca in aceste conditii fara pauza nu se mai poate lucra,oboseala acumulata este prea mare.Dupa ce fiul meu a a demisionat colegul lui ramas in localiatea respectiva si a lucrat aproximativ o luna pana la terminarea lucrarii respective deoarece acesta a avut liber in nenumarate randuri chiar si cate o saptamana in acesta perioada.
Au urmat doua notificari scrise trimise de patroana pe adresa fiului meu precum ca il da in judecata pentru prejudiciul adus firmei, si intarzierea lucrarii. Contactata telefonic acesta a refuzat sa raspunda. Fiul meu sa simtit amenintat, a vorbit cu colegul lui sa stea de vorba cu patroana si a decis sa merga cu masina personala sa vada despre ce este vorba si sa ajute la finalizarea lucrarii dar acesta a refuzat.:(
Dupa ce a terminat lucrarea respectiva acesta doamna la concediat si pe colegul fiului meu. Impreuna au mers la firma sa isi predea echipamentul salopete,telefon,dar li sa spus sa le lase acolo si nu li sa dat o nota de lichidare si nici o decizie de incetare a ativitatii.Am sunat de nenumarate ori la firma pentru eliberarea cartii de munca si mi se spunea de catre cei de la resurse umane ca este la ITM pentru completare .Am trimis o srisoare cu confirmare de primire pentru eliberarea cartii de munca dar am primit refuzul doamnei directoare de a elibera cartea de munca.
Au trecut din luna iulie 6 luni si cartea de munca a fiului meu nu a mai fost eliberata de la aceasta societate invocand motivul ca la dat in judecata pentru prejudiciu adus firmei si nu o poate inchide pana nu se stabileste sentinta.
Referitor la citatia primita si chemarea in instanta.. termenul este in luna septembrie anul acesta,iar patoana ne aduce la cunostita ca fiul meu a fost calificat in functia de jonctor si a are un act aditional atasat la cartea de munca si ca a ocupat in cadrul firmei si functia de jonctor si cea de sofer si ne cere sa-i platim 6 mii de euro impreuna cu celalalt coleg pentru prejudiciu adus firmei si cheltuielile de judecata.
.El nu a urmat nici un curs de calificare in acest sens nu are o diploma si nici nu a semnat nici un act.Patoana spune ca la calificat in luna ianuarie 2010 ,dar in luna martie 2010 am cerut de la salarizare o adeverina solicitata de banca in care srie clar ca ocupa functia de conducator auto. Tot in acea zi mi sa eliberat si o copie a cartii de munca care era necompletata. Singurul inscris pe cartea de munca in luna martie 2010 este acela de pe data de 19 iulie 2009 cand sa angajat.
Datorita faptului ca nu ni sa eliberat cartea de munca nu sa putut angaja legal la o alta societate nefiind in masura sa isi platesca nici creditul care il are la bank.
Ce am putea face in acest caz ?
Avea dreptul sa demisioneze daca:
-acordarea de sarcini care nu sunt corespunzătoare cu încadrarea profesională
- angajatorul nu a facut plata salariior timp de 3 luni conform extarsului de cont;
- progarmul prelungit fara acordarea platii ,s-au liber in contul acestora;
- neacordarea concediului de odihna;
Multumesc anticipat ...si cine ma poate ajuta in acest caz il rog sa ma contacteze la adresa de mail vatafu_geta@yahoo.com