avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Activitate neagugeorge

Activitate neagugeorge

Discuție NCPCiv
Buna seara tuturor!
Va deranjez si eu cu o intrebare, pana la urma voi comform carui tratat abordati tematica pe NCPCiv?
Va multumesc si imi cer scuze daca anterior s-a mai discutat acest subiect in forum, doar ca am cautat si nu am gasit.
O seara buna si spor!

Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Buna seara.
Vin si eu cu o intrebare ce deja nu se mai potriveste subiectelor abordate de voi dar care pe mine ma roade si sper sa primesc raspunsuri.
Anii trecuti mai putin 2012 s-au organizat examene si in ianuarie, anul asta care sunt sansele in acest sens??
Va multumesc!
Răspuns la discuția Procuror
Ca sa incercam sa lamurim lucrurile,pentru ca in acest fel nu ajungem nicaieri,eu nu am generalizat nimic,am spus doar ca se practica toata chestia cu stickul,o sustin si mi-o asum pentru ca stiu ce vorbesc,evident ca asta nu devine o regula la nivel de tara si de structuri,dar se intampla fie ca va place fie ca nu.
A da de pamant cu infractorii,era o expresie la cel mai figurat mod,nu ma astept sa intru in biroul vreunui procuror si sa il gasesc pe Jackie Chan, care sa rupa cu bataia pe vreunul,in niciun caz,ati inteles gresit,foarte gresit pe alocuri si nu mai dezvolt ca devine motiv de polemica din nou.
Am tot respectul pentru dvs proaspetii absolventi de INM,imi dau seama de dificultatea examenului pe care l-ati promovat,de pregatirea pe care o aveti si nu pot decat sa admir toate aceste aspecte,insa in practica ramane sa demonstrati,nu mie, nu politiei ci acelora care ne platesc.
Va lasati dominat de entuziasmul specific inceputurilor de drum, si va aparati breasla pana in panzele albe,e pe undeva normal,insa incercati sa gasiti adevaratul sens al ideilor mele pentru ca altfel apar neintelegeri si spiritele se inflameaza inutil.
Răspuns la discuția Procuror
@allyssa- am evitat sa abordez problema arestarilor preventive aici este cel mai dureros punct, aici se vede ca de fapt aceasta echipa nu este nici pe departe asa, aici se vede aerele de superioritate uneori fara fond, aici are cetateanul care ne plateste de suferit
Răspuns la discuția Procuror
Faptul ca dvs sunteti auditor de justitie si dezbateti cu atata aplomb subiectul nu poate decat sa ma bucure,avem nevoie de oameni cu gandire sanatoasa, printre altele de care mai avem nevoie pentru a face cu adevarat ceva care sa conteze.Atata timp cat procurorul poate sa delege organul de cercetare penala prin ordonanta sa efectueze anumite acte de procedurale,chiar si in cauzele in care Up este de competenta sa,insemna ca nu este ceva ilegal sau imoral nu??Chestia cu stickul si rechizitoriul nu este tocmai in regula,dar se intampla fie ca vreti dvs,fie ca nu.eu vorbesc din practica si nu din carti,am colegi prin mai multe judete si se intampla, de altfel exista o postare similara si pe aici pe forum,asta m-a surpins si pe mine initial.
Din pacate in Parchete sunt mai multe doamne procuror adevarat......ar fi nevoie de oameni care sa nu se intimideze in fata tatuatilor cu ceafa groasa si sa dea cu ei de pamant....dar dansele sunt mai constiincioase cum ati spus........
Subiectul e vast,si cu regret va anunt ca va inselati in anumite privinte,eu nu fac comparatii intre unii si altii,eu nu sunt revoltat contra unora sau altora,nu imi plang de mila si nu blamez procurorii pentru situatia in care suntem,unii dintre ei merita tot respectul tuturor,altele nu prea:).
Doar expuneam unele stari de fapt,deranjante sau nu ele sunt cat se poate de reale.
Răspuns la discuția Procuror
Totul se intampla la o resedinta de judet stimate auditor de justitie,si va asigur ca este o practica destul de frecventa.Nu erau nici reprosuri nici frustrari.erau doar adevaruri,adevaruri care izvorasc din lipsa acuta de personal si din tonele de dosare pe care le au de rezolvat domnii procurori.Noi impreuna cu dansii facem o echipa ,de cele mai multe ori,o echipa pentru combaterea jigodiilor de pe strazi,o echipa in care fiecare are rolul lui,iar domnii procurori au rolul de a supraveghea ceea ce facem noi,nu este nicio suparare sunt mult mai bine pregatiti ca noi asta e clar,au un cuvant mult mai greu de spus,eu nu am lasat sa se inteleaga nimic nu stiu de unde ati tras dvs concluziile acelea.
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Multumesc!
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Buna seara !Imi permit si eu sa va deranjez cu o intrebare, aveti idee daca in cazierul fiscal apar eventualele credite restante la banca??
Va multumesc!!Mult succes va doresc!!
Răspuns la discuția Procuror
Ineptie-fapta sau vorba prosteasca,prostie stupiditate absurditate-dex-ceea ce debiteaza unii se incadreaza in definitia acestui cuvant domnule sau doamna dupa caz.Nu sunt revoltat,si daca sunt in nici un caz nu sunt contra dvs., nu as avea cum, incercam doar sa explic modul de lucru,am inteles ca va interesa si asta in afara de salariul unui procuror, care la fel de sigur va anunt ca al celor de la Judecatorii se invarte pe la 5000 de ron.Erau unii pe aici care m-au disperat cu postarile,dandu-se cunoscatori fara nicio baza reala,de genul nu se misca nimic fara ca procurorul sa vina la fata locului.....e hilar!!Ce scrie in carti nu se si practica de multe ori,e adevarat ca procurorul poate face munca de teren cot la cot cu politistul,tare as vrea sa vad si asta, dar nimeni nu face asa ceva,si datorita volumului mare de munca dar si din comoditate ca sa fim sinceri.Oricum va urez tot succesul din lume tuturor celor care va ganditi sa alegeti o astfel de cariera!!
O seara buna!!
Răspuns la discuția Procuror
Niciodata nu am scris pe aici dar nu pot sa ma abtin cand vad ineptiile astea scrise din carti.Procurorul nu se deplaseaza din birou decat la morti suspecte sau la accidente de munca,in rest chiar si in dosarele penale in care UP este obligatoriu desfasurata de catre procuror in 90 la suta din cazuri deleaga politia judiciara sa faca treaba,el intocmind decat rechizitoriul, eventual,daca nu si pe ala il face politia el aducand mici modificari iar la sfarsit semneaza.Politia judiciara este alcatuita in marea majoritate din oameni foarte bine pregatiti,oameni devotati muncii pe care o desfasoara,de care Basescu isi bate joc acum.Povestea cu stickul este cat se poate de adevarata,ma gandeam ca doar pe aici se practica dar vad ca este la nivel de tara.Cei care vorbiti fara sa stiti e cazul sa va abtineti, este evident ca sunt subiectiv,dar asta e realitatea,fac parte din politia judiciara,lucrez foarte mult cu Parchetul si asta este modul de lucru.Asta nu inseamna ca dansii nu fac nimic ci doar stau in birou,coordoneaza activitatea noastra si sunt sufocati de dosare in care trebuie sa dea solutii,plus ca cei ADEVARATI isi dau concursul pentru curatarea strazilor de jigodii prin insusirea propunerilor de arestare,perchezitii etc..Cam asa stau treburile deci cand mai aruncati cu noroi in militienii prosti mai ganditi-va!!