avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate SperantaDimciu

Activitate SperantaDimciu

Răspuns la discuția Expertiza imobil
Buna seara,

Multumesc pentru raspuns,

Trei dintre cei patru mostenitori (care detin 20% din valoarea imobilui - in cote diferite) vor renunta in favoarea celui de-al patrulea (care in prezent detine 80% din valoarea imobilului), care va deveni unic proprietar, in urma semnarii unui act vanzare cumparare (banuiesc ca cei trei vor ceda partea lor prin semnarea unui act vanzare-cumparare care il va impoprietarii pe cel care va ramane cu imobilul).

In succesiune nu apare trecuta suma de 50,000 euro intrucat la data realizarii succesiunii (2011) nu era vorba despre vanzarea apartamentului catre un singur mostenitor.
Suma de 50.000 euro a fost stabilita in urma unei expertize de Evaluare (2018).

De accea intrebam daca la suma marcata de evaluator pe imobil (fara tva), se va adauga la plata despagubitilor si tva-ul (50.000 euro + tva 5%) impartit la 3 mostenitori.
Ex: 20% x 50.000 euro + tva 5% impartit la 3 mostenitori.

Multumesc pentru rabdarea acordata.
Speranta Puiu
Răspuns la discuția Expertiza imobil
Cumparatorul apartamentului este una dintre cele 4 persoane din masa succesorala, de aceea ma interesa daca ne va despagubi tinand cont si de tva ul aplicat de 5%.
Asadar 3 dintre mostenitori vor ceda drepturile depline asupra proprietatii in favoarea celui de-al 4-lea mostenitor.

Va multumesc frumos pentru timpul acordat si pentru informatiile dobandite.

O seara placuta! :)
Răspuns la discuția Expertiza imobil
Pe mine ma interesa daca va trebui inclus TVA-ul de 5% in banii pe care viitorul proprietar ni-i datoreaza (in urma cedarii acestuia toate drepturile asupra imobilului).

Inteleg ca, din cele transmise de catre dvs, va trebui sa ne revina x% din pretul de 50.000 euro cu includerea tva ului.

Noua ne revine 20% din valoarea totala a apartamentului, deci 20% din 50.000 euro plus valoarea tva ului.

Am spus ca valoarea imobilului este sub 450.000 lei, pentru atribuirea tva ului de 5% si nu 19% (nu eram sigura ca am informatiile correcte asupra tva ului de 5%).

Multumesc mult pentru ajutorul acordat.
Buna ziua,
Spuneti-mi, va rog, daca mi s-a realizat un raport de evaluare al unui imobil (unde exista in urma succesiunii/mostenirii 4 proprietari avand cote diferite din apartament) fiind stabilit ca pret 50.000 euro fara TVA, in urma despagubirii a 3 dintre mostenitori, persoana care va ramane unic proprietar va trebui sa adauge la sumele datorate celorlalti proprietari si TVA-ul de 5% din valoarea atribuita imobilului (nu depaseste 450.000 lei)?

Multumesc frumos.
O zi placuta! :)