avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1487 soluții astăzi
Forum Activitate niq

Activitate niq

Răspuns la discuția dezmostenire fara stire
si daca pretul a fost unul fictiv ? contractul nu devine nul ? si in acelasi timp nul si atacabil ? pentru ca ei nu au platit nimic, ceea ce inseamna ca este o donatie mascata.

In celalalt caz - si anume, daca ar fi vorba de o donatie - aceasta ar putea la randul ei fi atacata ?
Răspuns la discuția dezmostenire fara stire
Va multumesc pentru raspunsul rapid.

nr. cadastral si nr. de carte funciara. - le pot afla banuiesc doar de la dansii, care, evident, nu mi-l vor da.
Da, este pe numele amandurora.
Si pot face lucrul acesta fara stirea celuilalt copil ?
buna ziua,

incerc sa fiu cat mai concis: tatal meu are o sora. sora lui locuieste in apartamentul parintilor lor, impreuna cu acestia. de curiozitate, recent, tata a intrebat la circa financiara cat ar avea de platit tatal lui impozitul pe apartament, ca sa i-l plateasca. atunci cand a intrebat asta, stupoare: apartamentul nu mai este pe numele celor batrani, este pe numele surorii lui si al sotului acesteia.
cu alte cuvinte, apartamentul care trebuia sa se imparta intre ei doi, a fost trecut - nu stiu prin ce metoda - pe numele doar unui copil. are cum celalalt copil sa atace in justitie acest act ? sau ce m-ati sfatui ? multumesc.