avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1854 soluții astăzi
Forum Activitate TDobrescu

Activitate TDobrescu

Buna ziua. Ma numesc TD, nascut in 02.12.1952 si as dori sa aflu varsta mea de pensionare in conformitate cu Legea 263/2010, tinand cont de urmatoarele:
-sunt pensionar militar si am iesit la pensie in anul 2001. In calitatea de militar am avut cu suplimentare prin grupa de munca 40 de ani. Defalcat poate fi exprimat astfel: a)vechimea in serviciu 29 ani, 8 luni si 3 zile; b)conditii de munca speciale: 12 ani, 1 luna si 4 zile; c)conditii deosebite de munca: 15 ani si 4 luni. Total vechime cu sporurile de grupa: 39 ani, 6luni si 20 de zile. Rotunjit: 40 de ani. Perioada de contributie la fondul pt. pensia suplimentara: 27 de ani, 7 luni si 27 de zile.
Din 2002 am lucrat intr-o institutie de stat timp de 7 ani, 7 luni si 17 zile. Prin aparitia Legii 329/2009 a trebuit sa iau o decizie si am fost nevoit sa plec.
In aceste conditii va intreb cand am dreptul sa-mi introduc actele doveditore cu veniturile mele salariale lunare pt. perioada lucrata dupa 2002 in vederea completarii pensiei in raport cu perioada totala lucrata?