avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Activitate ivascum

Activitate ivascum

Am incercat de la inceputul acestei povesti sa discut cu un factor decizional din banca, fara succes insa.

Astazi un angajat al bancii care tine legatura cu mine inca de la inceputul intamplarii mi-a transmis faptul ca nimeni din banca nu se va intalni cu mine pana la solutionarea cazului de catre parchet.
Va multumesc foarte mult pentru raspunsurile dumneavoastra. Ma pun pe picioare si voi merge la Primul Procuror si voi depune si contestatia la executarea silita.

Asa imi vine o pofta sa apar la TV...

Cu stima,

Mihnea
Momentan am primit doar o somatie. Catre executor voi transmite o adresa din partea procuraturii din Buftea - unde este localizat cazul.
Buna ziua,

Va prezint punctual situatia in care ma aflu:

- anul trecut - mijlocul lui iunie - dupa o vacanta de o saptamana la munte gasesc in cutia postala o scrisoare de la o banca in care descopar extrasul de cont pentru un contract de credit deschis pentru achizitionarea unui automobil SEAT LEON in leasing
- contactez banca telefonic si sunt invitat la sediul lor (unde urma sa calc pt prima data); ajuns la sediul bancii directorul de vanzari imi arata dosarul de credit:
- contractul a fost semnat pe 25.05.2010 - data la care eu eram la munte
- C.I in baza caruia a fost facut contractul este o C.I pierduta - si declarata astfel - in 2008.01; cel care a facut aceasta frauda nu a modificat poza C.I
- datele profesionale din dosarul de leasing sunt false: am fost trecut ca director de vanzari la nu o companie al carei nume nu il mai retin, iar eu din 2009 nu muncesc
- la biroul de vanzari erau 3 persoane (+ coordonatorul de vanzari) iar unul dintre ei a acceptat CI cu poza mea de la o persoana care nu eram eu
- ajung in aceeasi zi la sectia 10, depun o declaratie cu privire la ce s-a intamplat, imi las datele de contact si ma duc acasa un pic mai linistit
PUNCTUL CULMINANT: ieri vine posta cu somatia... daca nu platesc astazi suma de 15000E (13500E masina si 1500E taxa biroului exec. si alte taxe) ma vor executa silit
a) de la posta am primit adresa din partea biroului executor, contractul de credit, si printre hartii era si o cerere din partea comisarului sef al sectiei 10 de Politie prin care se cere dosarul de credit si toate actele care au stat la baza acestui contract in vederea expertizei grafologice; nimic mai mult insa

Din partea Politiei am primit in NOV o notificare cum ca dosarul a fost mutat la procuratura Buftea. Am discutat astazi atat cu executorul judecatoresc cat si cu o persoana - dar nu de la juridic - din banca si mi s-a confirmat faptul ca procedura merge mai departe si orice cont voi avea va fi stors de bani. Nu mai lucrez de doi ani - am 25 de ani - dar incerc de 3 luni sa ma angajez.
De prisos cred eu, deoarece in contractul de credit pe care l-am primit de la executor scrie negru pe alb ca imi vor fi propriate atat conturile mele cat si ale sotiei - inca nu sunt casatorit, dar nici mult nu mai aveam.

Chiar de anul trecut am incercat sa ma intalnesc cu cineva din departamentul legal al bancii, am facut chiar si o cerere scrisa, pentru a lamuri aceasta situatie (cu atat mai mult ca agentul de vanzari al bancii a primit buletinul meu de la o alta persoana, girand astfel macar acest pas). Nu am primit nici macar un telefon din parte bancii inainte sa demareze procedura de executare silita, chiar daca stiu situatia dosarului meu.

Prejudiciul personal este din ce in ce mai mare, nu doar financiar cat si emotional si fizic. Nu am o inima puternica iar starea mea fizica s-a inrautatit de cand am primit vestile "bune" ca voi fi executat. Cat despre latura psihologica, ramane de vazut care vor fi concluziile unui medic psiholog.

Q: Cum as putea compensa prin actiuni juridice prejudiciul ce imi este cauzat? Si poate ANPC sa fie de folos in situatia in care ma aflu?

Va multumesc anticipat si va stau la dispozitie pentru informatii suplimentare!

Mihnea

P.S. Slava Domnului ca e doar o masina, fata de: [ link extern ]