avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate posedatul

Activitate posedatul

r.gabi a scris:

Puteti rezolva problema pe cale amiabila,astfel cum ati facut primii pasi.


pe cale amiabila asta ar insemna sa iau asigurarea lui!

el fiind pe contra sens este vinovat, dar el vrea sa ii dau eu asigurarea ca sa-si repare masina, cu toate ca recunoaste ca era pe contrasens in momentul tamponarii dar nu considera ca fiind o infractiune faptul ca el se afla pe contrasens.

amiabil e ciudata situatia: desenam masinile in pozitia impactului (el pe contrasens) si eu atasez copie la asigurarea mea, ciudat din punctul meu de vedere
Buna ziua!

Am urmatoarea problema, in urma cu 8 zile pe 1 feb am facut o mica tamponare cu un vecin pe o straduta din spatele blocului. In urma tamponarii au rezultat un semnalizator spart, bara stearsa si coltul aripi sifonat la mine (skoda felicia), iar la el bara stearsa, coltul aripi sifonata si buza la far crapata putin (logan). Atunci pe loc am cazut deacord ca fiecare isi face reparatia si ne vedem de treburile noastre, dar dupa 5 zile se trezeste ca toata reparatia lui costa 1200-1300 ron si sa ii dau asigurarea cu toate ca vina tamponarii este a lui.

Accidentul s-a petrecut in felul urmator, el venea din sens opus cu jumatate de masina pe sensul meu de mers si eu am intrat in coltul lui. In urma tamponarii pozitia masinilor era astfel: eu pana la bordura din dreapta mai aveam 20-30 cm, iar el pana la masinile parcate regulamentar din dreapta lui mai avea mai mult de 1 metru. Eu am 3 martori: prietena mea, nasa prietenei mele si un coleg de munca.

Intrebarea mea este: daca ma duc acum la politie raman fara permis o luna, nu e asta problema, pot sa ii iau asigurarea pt a-mi repara masina? Ce pasi ar trebui sa urmez?

Va multumesc anticipat si va doresc o zi buna!