avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Activitate AA1980

Activitate AA1980

25 de ani lucrati in politie de tatal meu, plus inca vreo 9 ani in civilie, dupa ce mama mea a contribuit peste 30 de ani........ mare bataie de joc......
Nu inteleg de ce se face referire in lege doar la varsta standard de pensionare...... Ar fi trebuit sa se vorbeasca si despre aceste situatii deosebite, in care sotul supravietuitor este pensionat anticipat, are stagiul complet de cotizare si o pensie sub 35% din salariul mediu brut. Ei tin cont numai de varsta la care te pensionezi. Daca ai 60 de ani impliniti si 16 ani de cotizare, beneficiezi de pensie de urmas...... Daca cotizezi peste 30 de ani, nu.
Tatal meu era pensionar MI. La 20.12.2010 a decedat. Mama mea este pensionara anticipat. In februarie a implinit 56 de ani. Are insa stagiul complet de cotizare. Si o pensie de 446 de lei. In ianuarie 2011 am facut cerere de acordare a pensiei de urmas. Ni s-a spus ca va primi pensie de urmas la implinirea varstei standard de pensionare. Niciunul din criteriile de mai sus nu conteaza (peste 30 de ani vechime in munca si o pensie sub 1/4 din salariul mediu brut)? Exista o portita pentru a primi pensie de urmas dupa tatal meu? Multumesc
Buna ziua,

Am o situatie un pic mai complicata.... Dupa decesul tatalui meu care era pfa, am aflat ca impozitul la finante este neachitat, avand de plata in jur de 24.000 lei. La CAS de asemenea..... in jur de 19.000 lei. In plus, mai avea si un credit pt nevoi personale contractat in 2008 (fara ipoteca, fara coplatitor, fara girant). Am facut cerere de acordare a daunelor, insa dosarul ne-a fost respins pe motivul ca in fisa medicala era luat in evidenta cu cardiopatie ischemica inca din 2004, aceasta fiind si cauza decesului. Mai trebuie achitat acel credit la banca? Cu datoriile la ANAF si CAS ce se intampla?
Va multumesc