avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1063 soluții astăzi
Forum Activitate tartareanum

Activitate tartareanum

Va multumesc pentru raspunsuri! O sa cer inlocuirea.
la aricolul 27 din 449/2003 scrie:

(2) La data intrarii in vigoare a prezentei legi, se abroga:

b) Hotararea Guvernului nr. 394/1995 privind obligatiile ce revin agentilor economici - persoane fizice sau juridice - in comercializarea produselor de folosinta indelungata destinate consumatorilor, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 10 din 27 ianuarie 1997, cu modificarile ulterioare;

deci eu inteleg ca nu mai este vlabila hotararea 394/1995 (nefiind expert)
da l-am dus de fiecare data cand am constatat defectul, de 2 ori pana acum, asta ar fi a treia oara.
Buna ziua am nevoie de ajutorul dumneavoastra in urmatoarea problema:
-in data 01.noiembrie.2010 am achizitionat un telefon mobil cu o perioada de garantie de 12 luni
-pe certifica scrie:"drepturile de care beneficiaza Consumatorul sunt in conformitate cu prevederile Legii nr.449/2003- privind comercializarea produselor si serviciilor si garantiilor asociate acestora astfel cum aceasta a fost completata/modificata prin ordonanta nr.21/1992 - privind protectia consumatorului ("Legea"), in vigoare la data cumpararii produselor.
-mi s-a defectat produsul cumparat de 3 ori (avand acelasi defect) pana in data de 11.februarie.2011
-am citit in Hotararea nr. 394 din 8 iunie 1995 ca daca produsul se defecteaza de 3 ori in jumatatea perioadei de garantie se poate inlocui la cererea consumatorului, dar in legea 449/2003(dupa care functioneaza contractul meu de garantie) nu apare aceast articol
- eu imi doresc inlocuirea produsului, cum as putea proceda in baza unui articol dintr-o lege in vigoare in data de azi.
Va multumesc!