avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Activitate miclea

Activitate miclea

ar fi bine sa se faca doar discutti pentru asa ceva ,in un forum specializat
Răspuns la discuția panouri solare - finantare
am citit legea 220/2008
este una dintre miile de legi pe care domni deputati si senatori le semneaza fara sa le citeasca.
nu se intelege cu cat ma plateste statul pe KwH daca eu devin producator de energie electrica ,si pe cati ani ,vazind ca resursele de materiale din care se produce energie electrica stau pe terminate (carbuni,petrol ,etc,etc,) sau le convine sa cumparam gaz de la prieteni nostri rusi .
exemplu : ( eu sunt un energy broker in Italia si va explic cum functioneaza in Italia;spania,germania ,franta etc etc )
cetateanul care instaleaza panouri solare devine producator de energie electrica ,deci scuteste statul ca sa importeze energie electrica din franta (9 centrale nucleare)
statul italian pentru ca un cetatean care monteaza panouri solare il premiaza pentru 20 de ani cu subventii (euro ) care vin varsati in contul sau bancar . REPET PENTRU 20 DE ANI
cetateanul nu plateste curentul care il foloseste de la reteau de curent nationala (enel)
consumul unui apartament este de circa o medie de 3 KwP echivalentul a circa 3500 Kwh pe an
pana la 1 mai statul italian ( cine monteaza impiant fotovoltaic ) plateste fiecare kwh cu 0,402 ?.
daca facem calculele 0,402 x 3500 kwh = 1470,00 ? la AN pe care cetateanul italian care scuteste statul ca sa importe energie electrica din altra parte sau sa construiasca centrale nucleare vine platit cu acesta suma.
daca facem calculul pe 20 de ani sunt 28140,00 ?.
un impiant de 3kwP costa intre 15000 si 18000 de euro cheia in mana fara ca cetateanul sa se miste de acasa pentru documente si randuri la primarie .
diferenta intre castig si cheltuieli este de 10000,00 de euro .
va place ?
mie da ,dar ca de obicei noi romani vrem sa copiem de la alti fara sa stim ceea ce comporta in timp
intre timp continuam sa cumparam gas de la rusia si sa consumam toate resursele naturale a romaniei in schimb sa folosim cele ale soarelui.
continuam tot asa si copii si nepotii nostri o sa traiasca in orase pline de cimenti si asfa

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
as dori sa stiu cum functioneaza finantiarea cu panouri solare ,si pe cat timp statul roman ma remburseaza daca montez panouri solare