avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate noxi

Activitate noxi

Nu vorbim de cei care fac inselaciune. Vorbim de cei care in 2007 de ex. au fost eligibili, iar in 2012 nu mai sint. Nu le mai ajung banii pentru a supraveitui. Astia nu vor plati la banca ca nu vor avea de unde. In tarile civilizate s-a inventat institutia de faliment pentru persoane fizice.
Buna ziua. In protocolul nr. 4 la Conventia pentru apararea Drepturilor Omului si a Libertatii fundamentale, Articolul 1: Interzicerea privarii de libertate pentru datorii. Nimeni nu poate fi privat de libertatea sa pentru singurul motiv ca nu este in masura sa execute o obligatie contractuala.
Buna ziua. Asi dori sa deschid un magazin online de arme airsoft. Am nevoie de vreo autorizare speciala? Nu trebuie autorizare pentru ele. Nu se considere nici neletale. Sint de categoria armelor cu care se joaca paintball. Merg cu gaz se munitia lor sint bile micute. Va multumesc.
Buna ziua. Am avalizat un BO pentru societatea mea la o banca. Garantia inca nu s-a vindut, dar au inceput executarea silita impotriva mea. Au facut poprirea conturilor personale in prima faza. Intrebarea este daca se poate cere suspendarea popririi pe motiv social. Am un copil de 13 ani si venitul net pe familie este aprox. 350 ron? Va multumesc.