avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1041 soluții astăzi
Forum Activitate Zigrid

Activitate Zigrid

Răspuns la discuția Eliberare conditionata
Pana sa fie trimis in Austria a stat in penitenciar in Romania ispasind o parte din pedeapsa de 6 ani pentru furt calificat, din septembrie 2009 pana in vara 2010.Din vara el este in Austria.Deci in acest caz ,se pot contopi pedepsele?Dar daca ar fi vorba de computare cat s-ar scade din pedeapsa?
Răspuns la discuția Eliberare conditionata
Buna seara!Daca sotul meu a primit in Romania condamnarea de 6 ani pentru furt calificat si intre timp primeste alta condamnare in Austria ,cele doua pedepse se contopesc?Va multumesc!
Răspuns la discuția Eliberare conditionata
Buna ziua!In legatura cu cautiunea...am citit pe net ca acum cativa ani niste vamesi au fost arestati pentru CORUPTIE si li s-a aprobat eliberarea conditionata pentru care li s-au cerut 7200 lei de caciula.Nu inteleg... e mai grav FURTUL CALIFICAT decat CORUPTIA???Acum in cazul unui furt calificat de ce nu s-ar putea face acelasi lucru?De ce se face diferenta?Eu asta nu inteleg....Sotul meu participa proiectele care se desfasoara acolo si iese si la munca si am inteles ca datorita acestor aspecte se scad 7 zile la luna din pedeapsa!Ce nu am mai inteles eu inainte sa fie condamnat definitiv este de ce pedeapsa i s-a dat prin adunare si nu prin contopire.Eu asa stiu ca atunci cand faptele intra in aceeasi categorie(in cazul lui: furt calificat) se contopesc si nu se aduna! Va multumesc!Duminica frumoasa!

Buna seara!Sotul meu este condamnat la 6 ani de inchisoare pentru furt calificat.De fapt inainte sa fie arestat a mai avut o fapta tot pentru furt dar i s-a dat cu suspendare 3 ani.Acum la ultima fapta tot la 3 ani a fost condamnat si i s-au adaugat si ceilalti 3 ani care erau cu suspendare.A fost arestat in septembrie 2009 si pana in prezent a executat 17 luni,insemnand 2 ani de inchisoare(8 luni la an).Vreau sa stiu daca exista sansa, in tara nostra, sa-l scot pe cautiune(stiu ca trebuie sa execute 2/3 din pedeapsa) si daca stiti cam la ce suma ar putea ajunge cautiunea,stiind ca prejudiciul furtului a fost in valoare de aproximativ 1300 de euro?Ce anume se ia in calcul atunci cand se stabileste suma pt cautiune?Va multumesc!