avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate staMadalina

Activitate staMadalina

amy22 a scris:

se organizeaza ptr studentii la medicina si drept sau ptr cursantii inm participari la autopsii, ori eventual daca cunosti prin cineva un legist. la procese in faza de judecata oricine poate intra in sala, in faza de urmarire penala, iar daca cunosti pe cineva, ar putea sa te ia martor asistent

maine ma duc la tribunal:)))si stau acolo pana intru la un proces:))
martor asistent adica??
amy22 a scris:

da, ec si gramatica. pai, ce sa zic... bafta daca esti hotarata. eu am fost la iml ptr autopsie, dar n-am trecut nici de holul care ducea spre sala din cauza mirosului. in plus, procurorul da solutii, adica neinceperea urmaririi penale, trimitere in judecata etc. de el depinde, in mare parte, soarta unui dosar.
asta incercam sa-ti zic, criminalist ajungi dupa ce dai ex de promovare la tribunal, desigur daca sunt locuri vacante pe partea asta


crezi ca as putea sa ma duc undeva sa vad o autopsie?sau sa particip la un proces???
aly_yoana a scris:

Mai intai trebuie sa faci o facultate de drept, la stat, sa iti iei licenta, sa inveti foarte bine , sa stapanesti notiunile de drept penal si civil, apoi dupa ce esti sigura ca stapanesti notiunile, te inscrii la examen la Institutul National al Magistraturii, unde faci doi ani de cursuri, daca iei, apoi dai examen, si daca il iei ajungi procuror.




ajung procuror simplu sau procuror criminalist? sau nu exista diferente?:))
amy22 a scris:

eu as zice sa decizi mai intai daca esti interesata de partea de medicina sau de ancheta. legistul face doar autopsie( si cam atat) in cazul oricarei morti suspecte(inclusiv accidente de munca mortale). de multe ori, nu cred ca merge el la locul faptei; face politia sau procurorul cercetarea la fata locului, iar apoi se ridica cadavrul pe care il duc la iml. procurorul, intr-adevar, conduce ancheta, merge la CFL, audiaza martori, dispune expertize etc. dar vezi ca, dupa cei 6 ani( drept +inm), esti stagiar la parchete de pe langa judecatorii, iar apoi dupa inca un an esti definitiv tot aici, iar parchetele dpl judecatorii nu au competenta de a cerceta omorurile. astea-s doar la tribunal, unde dai ex de promovare la 2 ani dupa ce esti definitiv. nu din carti inveti in mod corect chestiile astea, ci trebuie sa vezi in practica. mai bine incearca sa vorbesti cu cineva in domeniu, pt ca ai o alegere importanta de facut - dr sau medicina.




incep sa ma inclin mai mult spre drept. am inceput sa citec cartea de Criminalistica scrisa de Emil Stanciu, pt a ma putea hotara,sa fac diferenta putin intre medic legist si procuror..si sunt din ce in ce mai convinsa ca vreau procuror.. e mult mai incitant sa faci cercetari la fata locului, sa anchetezi martorii,victimele inculpatul.. iar medicul legist se duce si pe teren dar in foarte putine cazuri in rest ii este adus cadavrul la inml.
si pt medicina am un mare minus, sunt la liceu economic si chimie si biologie nu fac.si ar trebui sa ma apuc de acum de pregatire..eram foarte hotarata sa ma apuc dar citind cartea asta si dandu-mi seama ca vreau procuror cred ca o sa ma apuc de pregatire la economie si gramatica limbii romane (asta se da la admitere la drept nu? )
acum sunt in cls a 11a. as vrea sa ajung procuror criminalist.sunt obsedata de treaba asta de cand eram mica. si as vrea sa stiu ce trebuie sa fac dupa ce termin facultatea de drept mai exact! :D initial vroiam medic legist, dar am luat de la biblioteca o carte de criminalistica si cand am inceput sa o citesc mi-am dat seama ca sunt atrasa mai mult de ideea de procuror criminalist deoarece el se duce mereu pe teren indiferent de caz si investigheaza etc. in schimb medicul legist se duce pe teren doar daca e vorba de crima in rest sta cu capul in morti... sunt indecisa..:">