avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Activitate kamenik

Activitate kamenik

Răspuns la discuția reprezentare
1.srl nu este soc nonprofit- tu ai zis ai zis: "Un asociat unic cedeaza intreg capitalul social al SRL unde detine aceasta calitate ,catre 21 persoane fizice care vor deveni noii asociati.Desi capitalul social este in intregime in numerar, existand bunuri imobile in patrimoniu, care se transmit la randul lor catre noii asociati"
2. fundatiile sunt inregistrate in registru tinut la judecatorii(nu ORC);
3.patrimoniul societatii - imobile si altele -apartin asociatiilor proportional cu nr. partilor sociale detinute. daca vrei, au puterea daca au partile sociale. daca au cumparat partile sociale la valoarea nominala, sa zicem capital social minim de 2 milioane lei cu 2 milioane, iar societatea are in proprietate imobile de miliarde inseamna ca cei 21 au facut o afacere f. buna.
4.daca nu pot plati contractul de cesiune , imprumutandu-se la o banca (tu pui problema garantiilor, dar d.p.dv.juridic pe cine intereseaza daca ei au garantii sau nu au bani sa cumpere?) atunci vor cumpara treptat cate o parte sociala, cand au bani, si veti mentiona la registru comertului respectiva cesiune.
5.valoarea capitalul social nu are legatura cu valoarea activelor.
6. occidentalii acum cateva secole , au inventat aceasta separare abstracta de patrimonii intre averea comerciantului si averea societatii lui, astfel incat falimentul societaii lui sa nu insemne ca el este falit sarac. nu stiu daca te-am lamurit dar incerc.
Răspuns la discuția reprezentare
nu inteleg artificiul cu contactul de imprumut in paralel cu cel de cesiune.
Eu vad astfel solutia : cesionarul se imprumuta de la o institutie specializata de credit(banca), plateste cesionarului pretul partilor sociale (a explicat cineva ce repezinta partile sociale) ; cedentul plateste la stat impozitul pe profitul obtinut. actul aditional se mentioneaza in registrul comertului fara probleme, pentru ca proprietatea aupra partilor sociale s-a transferat (cesionarul fiind dator la banca).