avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1008 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters193087

Activitate ContSters193087

Buna seara,

Ma indoiesc de cele afirmate de dumneavostra. Am cetatenie romana (am refuzat sa o solicit pe cea norvegiana, deoarece ar fi trebuit sa renunt la cea romana). Am domiciul in Norvegia dar nu am instiintat autoritatile romane despre asta. Asadar, la Evidenta populatiei eu figurez cu domiciliul in Romania.
Buna ziua,
Locuiesc in Norvegia si in urma cu 4-5 ani mi-am preschimbat permisul de conducere romanesc in cel norvegian. Permisul romanesc a fost trimis inapoi in tara. Toate bune si frumoase, numai ca acum 2 ani mi-a fost suspendat permisul pe o perioada de 5 ani pentru conducere sub influenta alcoolului.
Anul, trecut fiind in vacanta in Romania, am incercat sa declar permisul romanesc ca fiind pierdut si am solicitat eliberarea unuia nou. Mi s-a raspuns ca figurez in baza de date a politiei ca avand permisul romanesc preschimbat cu cel norvegian si pentru a putea obtine un nou permis trebuie sa aduc dovada din Norvegia cum ca acel permis este pierdut (dupa lege, permisul se declara pierdut in tara emitenta). Bineinteles ca nu am cum sa prezint un asemenea document, dat fiind faptul ca permisul meu este suspendat aici si nu pierdut.
Intrebarea mea: exista vreo sansa, vreo hiba in sistemul legislativ de care as putea profita astfel incat sa-mi pot obtine inapoi permisul de conducere romanesc?
Va multumesc anticipat!