avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Activitate unikada

Activitate unikada

Salut,
Anult trecut am avut un incident neplacut cu masina(in leasing) rezultatul fiind dauna totala.Toate au descurs in regula pana la adresa primita de la asigurator si calculul datoriilor facut de firma de leasing.
Normal taxa vamala pentru contractul de leasing efectuat in data de 12-2006 este de 20% din taxa reziduala,in cazul meu fiind de 1700 euro fata TVA.Dar leasingul pretinde ca taxele vamale in caz de dauna totala sunt de 30% din valoarea integrala a contractului de leasing,adica 30% din 12000 de euro + nuj ce taxe a mai specificat suma ce ajunge la aproape 5000 de euro, cu toate ca asa ceva nu exista in contractul de leasing.
Ca alternativa mi s-a oferit varianta sa refuz oferta firmei de asigurari,de a-mi opri epava si a-mi da o suma acceptabila pe ea,si sa pastrez epava sa o vand eu mai departe oferindu-mi numarul unui cunoscut care ar fi interesat de epava respectiva sau eventual al unor samsari cu care au mai colaborat,toate acestea pentru a putea incheia contractul de leasing anticipat.
Intrebarea mea este daca ceea ce face aceasta firma de leasing sau mai bine zis ce-mi cere sa fac este legal sau daca este in favoarea mea?
Multumesc.