avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate GENAN

Activitate GENAN

Am o problema sa va aduc la cunostiinta . am fost administrator al unui srl cu profil medical fara sa am actiuni in firma. in oct asociatii mi-au acceptat demisia , in decembrie m-au revocat prin hotarare AGA si au intocmit un act constitutiv actualizat , de asemeni am predat intreaga gestiune a firmei unuia din asociati (firma are 2 asociati sot si sotie).
urma ca asociatii sa mearga la ORC sa depuna actele mai sus mentionate si sa introduca la ORC noul administrator. intre timp noul administrator nu a mai vrut sa preia administrarea firmei. asociatii din rea vointa nu vor sa caute sau nu gasesc un alt administrator.
ca urmare eu am depus la ORC o mentiune prin care se certifica demisia mea . am depus la dosar la ORC toate aceste acte: demsia , hot AGA, act const act, proces verbal.
intrebarea mea este in aceste conditii tinand cont ca eu nu am mai fost la firma din luna oct si avand aceste documente semnate de asoc , eu mai am raspundere in firma?
exista un termen pana la care asociatii tb sa numeasca alt administrator?
pana cand raman agatat de aceasta firma daca asociatii nu numesc un alt administrator si care este solutia de rezolvare in acest caz?

Revin cu problema sus mentionata deoarece inca figurez la RC in functia de administrator al firmei si nu stiu in ce conditii si cand voi fii radiat din Registrul Com daca asociatii nu vor sa numeasca alt admin. profitand de numele meu,deoarece
noul administrator desemnat de asociati ar tb sa depuna o declaratie pe propria raspundere de numire in functie.
Reg Com mi-a acceptat cererea de mentiuni si anexele in original (demisia din functia de administrator , hot AGA, act const act, proces verbal) cate un exemplar din cele 3 intocmite , 2 exemplare fiind la asociati .
Vreau sa stiu daca in conditiile de fata daca sunt administrator demis , legal mai sunt obligat sa semnez bilantul sau am raspundere daca nu sunt platite ordinele de plata , impozitele si taxele firmei ?

Cum pot fi radiat totusi de la reg com daca actionarii nu accepta acest lucru???