avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Activitate anda_radu2002

Activitate anda_radu2002

ideea este urmatoarea:
am depus actele de autorizare pentru constructie....am asteptat ~2 ani,timp in care nu am primit nici un raspuns...dupa 2 ani, am fost chemat la primarie...crezand ca trebuie sa ridic autorizatia..cand colo...mi-au pus actele in brate si mi-au spus sec ca a expirat PUZ-ul..pe loc le-am luat, nestiind ce sa fac, insa ulterior intr-o saptamana, le-am trimis inapoi prin posta cu confirmare de primire. Apoi am actionat in judecata primaria, procesul durand aproape 1 ani si jumatate. Verdictul a fost nefavorabil, motivul fiind acesta ca a expirat Puz-ul...repet dupa 2 ani de la depunerea actelor si achitarea texei de autorizare. Mentionez ca in acesti 2 ani nu am primit nici un raspuns..nici pozitiv nici negativ..si nici nu mi s-a comunicat ca ar fi expirat puz-ul.

multumesc
Buna ziua,
am si eu o intrebare la care nu gasesc nicaieri un raspuns concret.
Stiu ca, in conformitate cu legea 50/1991, termenul de eliberere a unei autorizatii de constructie este de 30 de zile. Ce se intampla daca nu se da nici un fel de raspuns dupa 2 ani de la depunerea actelor? nu am primit nici un raspuns nici pozitiv nici negativ...si nu am primit nici actele inapoi....
ce trebuie sa fac?

multumesc mult si astept un raspuns...macar de la voi...