avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 934 soluții astăzi
Forum Activitate Amita

Activitate Amita

Răspuns la discuția prescriere datorie banca
Quartila a scris:

Amita a scris:

Am si eu o rugaminte, va rog sa-mi spuneti ce pot face daca am depus solicitare de restructurare credit, cu dovezile aferente ca nu ma incadrez sa platesc rata integrala si sa ma ajute pt o perioada cu restructurarea creditului, iar banca respectiva imi spune ca nu ma incadrez in conditiile lor pentru a intra la restructurare, dar eu chiar nu mai pot sa platesc rata, ce pot face?? m-am rugat sa ma ajute deoarece am fost un client fidel pana acum, si ei ma trateaza....cu indiferenta, ce pot face? multumesc


Vreti sa spuneti refinantare, banuiesc?
Mergeti la o alta banca ce va accepta o refinatare a creditului actual, cu veniturile pe care le aveti.



Nu este vorba de refinantare, ci de restructurare. Bancile au datoria de a te "ajuta" daca esti in imposibilitate de plata pentru o anumita perioada de timp, maxim 1 an , si iti face rata mai mica pentru acel an de zile, dupa, modificandu-se ratele si posibil chiar sa creasca. Am obtinut aceasta restructurare la creditele pe care le am in derulare la Credit Europe si la Raiffeisen, dar RBS Bank nu vrea sa-mi acorde.
Ce pot face in situatia asta?
Răspuns la discuția prescriere datorie banca
Am si eu o rugaminte, va rog sa-mi spuneti ce pot face daca am depus solicitare de restructurare credit, cu dovezile aferente ca nu ma incadrez sa platesc rata integrala si sa ma ajute pt o perioada cu restructurarea creditului, iar banca respectiva imi spune ca nu ma incadrez in conditiile lor pentru a intra la restructurare, dar eu chiar nu mai pot sa platesc rata, ce pot face?? m-am rugat sa ma ajute deoarece am fost un client fidel pana acum, si ei ma trateaza....cu indiferenta, ce pot face? multumesc
Buna ziua,
Am si eu o nelamurire in legatura cu indemnizatia, eu am nascut in 2009, si am prins legea veche, dar, din ianuarie 2011 nu trebuia sa ne dea inapoi cei 15% pe care i-au luat in iulie 2010? legea nu specifica reducerea de 15% pana la 31.12.2010? multumesc