avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate Ionelmihai

Activitate Ionelmihai

@elga50
lucrarea este facuta dar pe toate actele scrie ca nu am voie sa incep inainte de obtinerea autorizatiei iar pe cei de la Inspectoratul de stat in constructii nu prea i-a interesat conditiile impuse de primarie pentru obtinerea autorizatiei. Conform legilor, eu am modificat fara autorizatie si sunt penalizat pentru asta. Chiar daca am aviz favorabil de la acelasi institut.
Reclamatiile au ajuns si am fost contactat deja de ISC si de catre politia locala.
Se pare ca intradevar, singura solutie ramane sa platesc amenda apoi sa-mi dau vecinul in judecata pentru a-si retrage plangerea.
Apoi logic si de bun simt cred eu ca ar fi sa-l reclam si eu pe dansul deoarece a modificat apartamentul mutand usa de la intrare , ocupand in acest mod o suprafata de aproximativ 1,5 / 1,5m din spatiul comun ( casa scarii ) modificare pentru care oricum are nevoie de semnaturile tuturor vecinilor. Chiar daca aceasta modificare au facut-o toti vecinii, inclusiv asa l-am cumparat eu pe al meu (dar in noul proiect abrobat este inclusa si aceasta modificare).
Corect?
Nu se poate face ceea ce spuneti deoarece la primarie trebuie sa duc o declaratie notariala facuta de mine impreuna cu presedintele de asociatie ( la notar bineanteles) in baza tabelului cu semnaturile ceolr 4 vecini direct afectati ( stanga dreapta apartamentului plus cei de deasupra si de dedesubt). Bineanteles ca presedintele de asociatie nu accepta sa mearga la notar fara semnatura asa ca......
Oricum, intre timp vecinul ajutat si de asociatie m-a reclamat la politie, primarie si inspectoratul de stat in constructii. Toata lumea mi-a spus ca singura alternativa a mea este sa platesc amenda, apoi sa-l dau pe domnu vecin in judecata pentru a intra in legalitate. Asa ca, sfatul meu daca cumva va aflati intr-o situatie asemanatoare, dati-va vecinul in judecata inainte de a face ceva in casa. Se pare ca in tara asta, vecinii au drept de veto in apartamentul fiecaruia.
Buna ziua.
Multumesc pentru raspuns.
Mai sus am gasit un extras din legea asociatiei:

"Art. 11. - (1) Proprietarul poate aduce imbunatatiri sau modificari proprietatii sale individuale, cu respectarea prevederilor legale referitoare la autorizarea de catre autoritatea publica locala a modificarilor constructive, fara a pune in pericol integritatea structurala a cladirii sau a altor proprietati individuale. "

Aici intervine adevarata incurcatura caci autoritatea publica locala cere semnaturile vecinilor, nu legea asociatiei. Iar presedintele de la asociatie insista ca este ilegal sa semneze fara semnatura vecinului cu problema. De la primarie, am fost informat ca, chiar daca obtin autorizatia de constructie fara acordul vecinului, el poate cere anularea autorizatiei, dand primaria in judecata. Sfatul primarului ( caci am fost in audienta la dansul ) a fost sa dau in judecata vecinul deoarece refuza sa semneze.
Sunt intr-un real impas si gasesc absolut penibil sa dau vecinii in judecata ca sa pot face modificari in propriul apartament, modificari cu aviz favorabil din partea institutiilor avizate in domeniul constructiilor. Si toate astea deoarece Consiliul local cere semnaturile vecinilor pe motiv ca acest lucru este cerut in mai sus amintita lege a asociatiilor....
Sa inteleg ca asta este un tribut pentru faptul ca ne incapatanam sa traim in Romania? ( toti amicii carora le povestesc problema mea i-mi raspund: "- pai traiesti in Romania, nu stiai asta?")
Ce as mai putea eu sa fac acum?
Pana una alta, am demarat deja lucrarile ca sa fiu in randul tuturor Romanilor: in ilegalitate, dar cu aprobarile in sertar.
Multumesc anticipat pentru orice sfat , idee...
Buna ziua, Ma aflu si eu intr-o situatie asemanatoare, vreau sa daram un perete despartitor in casa, am obtinut proiect, certificatul de urbanism, aprobari de la proiectantul initial, inspectorat constructii, expertiza tehnica, am platit taxe.....etc.
Dar pentru a obtine avizul de constructie, am nevoie sa depun la primarie: acordul notarial explicit al proprietarilor direct afectati si decizia comitetului executiv al asociatiei de proprietari,semnate de presedintele asociatiei.
Problema mea este ca vecinul de deasupra mea ( care este direct afectat) nu este de acord sa se faca modificari in apartamente de catre nici un vecin.
Eu cum pot totusi sa obtin un asemenea aviz? cu toate aprobarile in regula, nu am voie sa modific nimic se pare datorita capriciilor sau parerilor personale ale unui vecin.......
Vecinul cu pricina nu stiu daca are ceva peronal cu mine, are cu toata lumea ceva caci a reclamat pana si constructia unui mic "acoperis" efectuata de vecinii de la etajul 4 cu aprobari si prin firma autorizata pe cheltuiala lor personala, pentru a inlocui izolatia pluviala pentru a carei refacere tot vecinul nu era de acord sa suporte cheltuieli.....