avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate optick

Activitate optick

Va multumesc frumos pentru sfaturirile dvs.,am sa le pun in practica, si voi reveni daca interven lucruri neclare.
O seara placuta.
Da,am depus plangere scrisa si am dat si declaratie,dar nu stiu daca aceasta a fost inregistrata sau nu..
Si daca ma duc la politie sa cer nr. de inregistrare,mai departe cum procedez sau cui ma adresez?Sau in loc sa ma duc la politie,deoarece nu prea imi permite timpul pentru ca sunt dupamasa la scoala,rezolv ceva daca il sun pe domnul comisar la care am depus plangerea,sa il intreb ce se intampla si sa ma puna la curent cu ce rezolva sau ce a rezolvat pana acum?
Buna seara.Am si eu o problema cam veche.. De anul trecut din luna septembrie am facut o plangere la politia munincipiului in care stau,pentru inselaciune si fals.Am comandat de pe internet,de pe okazii.ro un telefon mobil,de la o persoana fizica care nu locuieste in acelasi judet cu mine.Facandu-mi o impresie buna calificativele acestuia date de catre ceilalti cumparatori si seriozitatea de care dispunea, am cazut de comun acord sa ii trimit bani in avans acestuia pentru telefon (deoarece nu dispunea de toata suma de bani in timpul acela),si achitarea sumei complete de bani la primirea pachetului,ramburs.I-am trimis banii prin banca, iar dupa 4-5,l-am contactat pe acesta spunandu-i ca dispun de restul de bani si sa imi trimita telefonul prin colet.Dupa 3 zile am primit coletul,am mers la posta si am platit coletul in ramburs,si am mers acasa.Spre uimirea mea si a mamei,care era de fata,la deschiderea pachetului am constatat ca telefonul pe care il comandasem nu era nici pe departe cel care era in pachet,acesta find in stare nefunctionala si fara accesorii.In acea zi am mers la politie,am facut plangere,mi-au cerut sa le las acel telefon pe care il primisem acolo pentru a vedea de unde provine sau daca nu era furat.. Dupa cateva zile m-au chemat la sectie sa le duc documentele pe care le aveam,chitanta de la banca care dovedea ca i-am trimis bani in avans si cea de la posta cand am platit a 2-a oara si conversatia mea de pe messenger cu faptasul.Mi s-a cerut sa fac rost de alt numar de telefon al faptasului deoarece pe numarul pe care il contactasem nu mai raspunea.Zis si facut,am gasit un alt numar de telefon al acestuia,m-am asigurat ca este acestuia,l-am sunat pe domnul comisar,i-am dat numarul de telefon,iar acesta mi-a spus spus ca o sa vada ce poate sa faca si ca ma anunta imediat ce afla ceva... Pana si in ziua de astazi nu am primit nici un raspuns de la nimeni si nu stiu daca se mai poate face ceva.Parerea mea este ca totul a fost o pierdere de timp si ca acei bani nu ii voi recupera niciodata.Si acum toate chitantele de la banca si de la posta inclusiv conversatia de pe messenger,dar nu cred ca ma mai ajuta cu nimic acestea.

Astept un raspuns,o sugestie sau un sfat din partea dvs.
Va multumesc!