avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 658 soluții astăzi
Forum Activitate Ruff

Activitate Ruff

Răspuns la discuția Codul penal
a stat 5 zile in spital
Răspuns la discuția Codul penal
Iti multumesc foarte mult Olimpia!Mi-ai fost de mare ajutor :D=D>
Răspuns la discuția Codul penal
In urma altercatiei toti 5 am lovit acea persoana.Dar mai am o intrebare daca nu va deranjez,se poate si amenda si sa se ajunga in instanta ca din cate am citit eu art 180 era amenda sau 3luni -2ani cu suspendare.Multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Codul penal
Iti multumes frumos aly_yoana.Altceva mai grav de 1 amenda nu se poate intampla nu? avand in vedere cele spuse de mine mai inainte.Multumesc anticipat
Discuție Codul penal
Buna ziua!
Am fost implicat intro altercatie in care au mai fost implicati inca 5 persoane ,am batut o persoana care a venit neinvitata la o petrecere si facea scandal,am avertizat acea persoana de mai multe ori sa inceteze in cele din urma indvidul a stat 5 zile in spital are certificat medico-legal ,insa nu stie cine l-a batut defapt,politia a luat declaratie la toata lumea invitata la petrecere majoritatea au declarat ca nu stiu nimic de incident ,pana la urma s-au aflat vinovatii ,si sunt chemat la politie sa dau declaratie,dar daca eu declar ca nu stiu nimic din cele intamplate,ce se intampla mai departe ?Apropo am citit codul penal art 180 si am vazut ca "Lovirea sau actele de violenta care au pricinuit o vatamare ce necesita pentru vindecare ingrijiri medicale de cel mult 20 de zile se pedepsesc cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda"inchisoarea fiind cu suspendare daca faptasul nu are antecedente .Va multumesc Anticipat!