avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 342 soluții astăzi
Forum Activitate antoneta70

Activitate antoneta70

Buna sa va fie inima,as avea si eu o intrebare dar mai intai sa va explic situatia mea: din nov 2007 am plecat de acasa unde locuiam cu sotul meu, deoarece el nu accepta divortul a trebuit sa-l parasesc intai in urma amenintarilor si batailor,eu acum locuiesc in uk si lucrez de 3 ani buni,sigur am bagat divortul care s-ar fi terminat in august 2010 in favoarea mea dar el a facut recurs chiar si dupa 30 zile ! Ma tot amana si nu inteleg de ce ,chiar am depus la dosar tot ceea ce trebuia pentru a demonstra ca sunt rezidenta si drept de munca aici,acum am termen pe 30 martie unde el a facut apel desi in intarziere,am adaugat si procesul de partaj unde aveam o garsoniera pe care a vandut-o eu fiind aici la scurt timp dupa,un teren cu constructie care este pe numele meu ...desigur el se lauda ca nu-mi v-a da nimic ca totul ai apartine etc dar am uitat sa spun ca el nu este cetatean roman este egiptean si si-a obtinut rezidenta in lipsa mea la un an dupa plecarea mea, la adresa mea..Acum am facut in 2008 o instiintare scrisa catre primaria locala unde am numar de inregistare mi-era tare frica ca el in lipsa mea imi v-a instraina proprietatea sau mai rau da partea lui cuiva,stiu ca nu se poate dar el este f rau ca persoana.As dorii sa-mi iau lucrurile din casa mea si mi-e frica sa ma duc in plus as dorii sa stiu si eu ce drepturi are el ca si cetatean egiptean ,mentionez ca am cumparat proprietatea in 2004 pe numele meu numai ca el nu putea cumpara terenul si desigur in scurt timp am facut constructia unde am avut si un bar de zi cu firma mea activa pana in 2007 la data plecarii mele.
Eu traiesc in teroare oricum asa cum m-a amenita el si in urma interogarii martorilor el a pierdut practic procesul de divort...totusi desi avocata imi zice sa am rabdare aceasta poveste e de peste un an jumate si nu s-a facut nimic concret eu nu am copii cu el si ies dintr-o casatorie cu o durata de 14 ani.Va rog sa ma sfatuiti si pe mine cum as putea sa am castig de cauza in aceasta situatie si de ce dureaza asa mult un proces de div care desi in castig de cauza mai trebuie sa astept pana la solutionare chiar daca a introdus apelul peste termenul legal? Va rog din suflet sa-mi dati un sfat...
Cu respect AG