avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 778 soluții astăzi
Forum Activitate Horatiu2011

Activitate Horatiu2011

@John Pescar:-locuiesc aici din Noiembrie.Nu stiu istoria apometrului inainte de aceasta data.Deci,plecam de la premiza ca am avut nevoie de caldura in tot aceste luni.Pe Noiembrie,cheltuielile au venit 450 ron.Am spus ca o fi normal,nu am verificat indexul(nici nu imi inchipuiam cum este!!!).Pe Decembrie a venit 670 ron.M-am panicat putin,am inceput sa pun intrebari si asa am aflat ca am un apometru pt caldura!!Acesta a devenit dusmanul meu si-l verificam zilnic.Avea momente cand inregistra 1mc in 2 zile,alteori 5 mc,dar totusi am reusit citirea a 74mc pe Ianuarie.Administratorul a citit 219!!!!.Cam asta e istoria.Ah,apropos:pe Decembrie a citit 111mc!!
Va multumesc pt intelegere.Va asigur ca va oi tine la curent cu "explicatiile" primite.Saptamana aceasta ma intalnesc cu administratorul si presed.asoc.Pana atunci va spun doar ca mi s-a spus ca acestra e "sistem german"..:;))) ce-o fi insemnand si asta!!
Corect,elga!Dar cu toate astea cum se poate sa aiba mai mult e 2/3 di bloc consumuri intre 1-20mc/luna???ei tin caloriferele inchise?e absolut ciudat ce se intampla aici...eu cred ca santem cativa "sponsori" si restul consumatori.Am sa va tin la curent cu demersurile si (sper) rezultatele.
Va multumesc tuturor!Iata concluzia mea:am reusit sa consum echivalentul a 7(da,sapte!!) cisterne(ca acelea care le vedeti descarcand in benzinarii) de apa calda intr-o luna,lasand calorifele in 58 de mp sa functioneze rezonabil,(va rog sa ma credeti nu stateam in tricou),si acum trebuie sa platesc 1100 ron/ianuarie.O fi costand la Metrologie analiza cat un apometru,dar daca acesta e defect(cum sa inregistreze 1400mc in 4 ani si de cand m-am mutat eu,in 2 luni,320???),eu nu voi plati nimic,ba mai mult am sa merg la Primarie,Finante si presa pentru ca nu mi se pare normal,noi sa tot suportam si altii sa ridice din umeri!!
Exact!Dumneavoastra ati inteles!Plecand de la aceasta premiza,problema este intr-adevar ca citrea mea imi indica 74mc(oricum mi se par enormi!)iar admnistratorul a citit 219!!!Este psibil sa treaca 219.000 litrii printr-un apometru/luna??si daca credeti ca nu,ce sa fac in afara unei contestatii?pot sa inlocuiesc pe cheltuiala mea apometrul si acesta sa-l trimit la Metrologie pt o expertiza?Multumesc!
Va multumesc din nou pentru intentiile voastre,in primul rand.Totusi,va rog sa ma credeti ca nu sant chiar strain de domeniul tehnic.Deci:1).NU exista un alt sistem de contorizare a caldurii aferente fiecarui apartament decat un apometru instalat la intrarea in apartament ce masoara toata cantitatea ce intra in sistemul de calorifere aferent fiecarui apartament.Debitul variaza in functie de pozitia deschisa de robinetii montati pe fiecare calorifer.In cazul in care toate calorifele sant inchise,deci reci,apometrul nu contorizeaza si sistemul decide un consum de 0 mc.In cazul in care deschizi caloriferele la jumatate din debit(poz.3-4 a robinetului),acest apometru inregistreaza,ma repet,cantitatea totala de apa calda aferenta incalzirii.Aceasta are un pret de 5ron/mc(219mc/ianuarie x 5 ron=aprox1100 ron!!)
2.Unele apartamente au consumul afisat de 3-4 mc/luna!!!!Mentionez ca blocul are 4 ani,iar cantitatea totala inregistrata de apometru pana in Noiembrie 2010 cand eu m-am mutat in acest bloc era de 1400 mc.Eu am reusit intr-o luna "performanta" de a consuma 1/7 din cantitatea totala???
Revin.Stiu ca probabil nu va vine sa credeti,dar FIECARE apartament are o firida la exterior pe casa scarii cu apometre ce inregistraza atat apa calda menajera (in mc,bineinteles),cat si apa calda destinata caloriferelor!!!!Nu stiu ce sa Va mai spun...asta cica e sistemul aprobat de Asoc.de Propr!!!!
Va multumesc tuturor in special pentru informatia referitoare la contestatie.Cat priveste citirea va comunic absolut stupefiat ca un numar de 10 apartamente (de 2 camere,58mp),au consumuri de peste 100mc apa/luna.Aceasta apa incalzita,intra in caloiferele noastre inregistrata fiind de un apometru aflat la intrarea in apartament a coloanei centrale de apa calda dedicata incalzirii.Aceasta e produsa de centrala blocului.Aveti perfecta dreptate:cum naiba pot sa intre 219.000 L /luna in 4 calorifere?Cum pot sa dovedesc contrariul?Eu aveam citirea scrisa in caiet 72mc,(care si acestia mi se par enormi).Cat despre tarif:1100 ron pt 219mc si inca 299 ron alte cheltuieli=1400 ron/Decembrie la 2 camere in Cluj Napoca!!!!
Va multumesc pt raspuns,in primul rand.
1).Cica doar in acest bloc in Cluj Napoca,consumul apei calde se calculeaza in functie de mc trecuti prin caloriferele aferente fiecarui apartament contorizat prin contoare individuale,pozitionate in firide pe casa scarilor,citite de administrator fara absolut nici un fel de martori sau control.El mi-a aratat o citire aferenta lunii Ianuarie si asta a fost tot.Culmea e ca pe luna Decembrie mi-a calculat 112 mc,iar de atunci mi-am notat indexul contorului zilnic.Pe luna Februarie am consumat 35 mc!!!
2)."Probabil" este singurul cuvant,singura justificare pe care administratorul a considera ca mi-o datoreaza.

Ce sa fac??
Va multumesc!!
Buna Ziua!!Poate cineva sa-mi dea un sfat,ce ar trebui sa fac in cazul in care pe lista cheltuielilor de bloc mi-au aparut 219 mc de apa folosita la incalzirea apartamentului??Sant 219.000 de litrii!!Mentionez ca blocul are 4 ani,totalitatea litrilor inregistrati pe apometru este de 1500mc,(!),blocul are centrala proprie,fiecare din cele 4 calorifere ale apartamentului avand un robinet gradat, administratorul "explicandu-mi" ca (citez:)"Probabil am tinut calorifele deschise mereu"!!!Va rog sa ma indrumati!!Va multumesc!