avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Activitate baroncellil

Activitate baroncellil

va multumesc ptr raspunsuri.mama din cate mi s-a spus de notar,in baza hotararii de partaj semnata de judecator ,prin care scrie ca i s-a dat o suma "de" ca parte di apartam plus alte bunuri materiale nu mai are nici un drept.
problema este fratele care atunci cand dispare o face ptr cateva luni sau,cum s-a mai intamplat,arestat pe 5 ani.
pot astepta succesiune dar ce fac in cazul in care se repeta iar povestea cu inchisoarea sau nu dau de el??nici un notar nu cred ca va vrea sa mearga cu mine la vorbitor:
Despre despagubiri nu ar fi nici o problema,numai sa pot vinde inainte sa nu-l vanda el camatarilor.
Avocatul ramane o solutie de luat in calcul.
Frizeaza penalul ptr ca nu dau banii sau de ce??practic este vointa tatalui meu ca el sa nu beneficieze de nimic dat ca a vrut sa-l dezmosteneasca dar ca ruda de gradul I nu are cum.
Multumesc oricum ptr raspuns.
buna seara.problema mea este urmatoarea:eu locuiesc cu tatal meu care este grav bolnav dar are discernamant,merge...face totul de unul singur..deocamdata.tatal meu este divortat de mama mea de 14 ani.mai am un frate care ne-a facut multe probleme iar acum a plecat de acasa si nu mai stim nimic de el.
am decis impreuna cu tatal meu sa facem un contract de vanzare cumparare pe numele meu dar fara sa-i dau nici un ban,doar fictiv sa trcem pe hartie la notar o suma.
intrebarile mele sunt:
- putem face acest "aranjament"?
- dupa decesul tatalui meu ,fratele sau mama pot contesta acest contract;ei stiind ca eu nu aveam cum sa platesc acea suma?
Ne-am gandit si la contract de vc cu uzufruct dar am inteles ca poate fi atacat si nu voi putea vinde apartamentul.De asemenea eu am luat in calcul si succesiunea dar cum fratele meu si-a pierdut toate actele;mama mea spera sa se intoarca in acest apartament prin intermediul fratelui-- va trebui sa fiu legata de el iar tatal meu nu vrea ca acesta sa primeasca nimic de pe urma lui.
Mai exista si alte posibilitati de contract prin care sa ma asigur ca fratele meu nu ma va putea contesta si mai ales sa pot vinde apartamentul??
Prin hotarare judecatoreasca mama a fost despagubita la acea vreme chiar daca ea declara ca au facut totul impreuna pana la acea data si nu voi putea vinde fara acordul ei fiind trecuta in contractul de cumparare.
Mentionez ca eu locuiesc cu sotul in alta localitate si nu am de ce sa-l pastrez.