avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate Nastrusnicul

Activitate Nastrusnicul

Răspuns la discuția Uzufructul intre soti o solutie?
Va multumesc pentru timul acordat.Cu privire la probele existente in modernizarea apartamentului, avand in vedere ca a fost reamenajat si remobilat integral in regie proprie bineanteles, sunt pozele facute de banca la momentul ipotecarii si chitantele aferente investitiei materiale. Manopera, cum am mai spus a fost in regie proprie, deci fara chitanta.Ideea e ca sper sa nu se ajunga la divort si partaj, dar comportamentul avut de sotie fata de mine si de copii in relatia cu mine, nu si de fata cu altcineva, ma determina sa i-au in considerare toate posibilitatile. Am avut sicateva vizite la psiholog, dar fara ecou... .Au fost sedinte cu si fara copii . O perioada a fost relativ bine dupa care a revenit acelasi comportament.Copii sunt de 16 respectiv 6 ani . Cel mare nu-i da dreptate in comportament , chiar si el spune ca nu-i intelege iesirile . Incerc din rasputeri sa salvez aceasta casnicie dar nu stiu... .De aceea intreb ce se poate face d.p.d.v. juridic , poate va fi adusa cu picioarele pe pamant in acest mod... .Cert este ca, financiar, suntem la limita, iar in cazul unui divort si partaj avem foarte mult de pierdut .Ma gandeam la varianta uzufructului nu in forma sa ,, rece'', daca ma pot exprima astfel, ci cu unele clauze care sa protejeze ambii soti. Imi displace tare mult ideea unui divort dupa ce va fi platita ipoteca, anul 2026. Voi avea o varsta la care chiar acest lucru ar mai fi necesar... . Astept si alte variante de la dumneavoastra . Mutumesc incaodata.
Casatoriti. Ea un copil dintr-o casatorie anterioara si un apartament, eu nimic. Avem un copil impreuna, imprumut de nevoi personale cu ipoteca pe apartament, dar pe numele meu. Imprumut de nevoi personale cu giranti si doua carduri de credit tot pe numele meu. Banii au fost investiti in renovarea, mobilarea si utilarea apartamentului, intr-o masina si la bursa. Au aparut neantelegeri.Pentru a avea o oarecare siguranta ce-mi recomandati?