avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1155 soluții astăzi
Forum Activitate Rroza

Activitate Rroza

Buna ziua.
Ma numesc Roxana T. Va scriu deoarece am nevoie de un sfat. Fratele meu a fost angajat pe baza de contract de catre o ferma din Anglia, prin intermediul unei firme din Romania. Aceasta firma se ocupa de toate actele ce sunt necesare plecarii, precum si de actle necesare recuperarii taxele pe baza contratului de munca. In primul an, in 2008, nu au fost probleme nici in privinta contractului de munca,nici a recuperarii taxelor. In al doilea si al treilea an, in 2009 si in 2010 firma nu a mai dat nici un raspuns in legatura cu taxele. Contractul de munca in Anglia este de 6 luni pe an din mai pana in noiembrie, iar in ianuarie se primesc taxele. Acum, nici macar nu mai raspund la telefon si fratele meu nu este singurul in aceasta situatie. Acum, din cauza faptului ca nu si-au facut datoria, am primit acasa amenda de la administratia financiara din Marea Britanie ca nu sunt completate documentele necesare recuperarii taxelor.
Intrebarea mea este daca ii pot da in judecata pentru nerespectarea contractului de intermediere, care presupune si aceste indatoriri de recuperare a taxelor, de pe urma carora incaseaza si comision de 10% din totalul sumei de restituit.
Va multumesc.