avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1989 soluții astăzi
Forum Activitate danny2011

Activitate danny2011

Răspuns la discuția Poprire pe salariu
1.Eu stiu ca legea spune ca se poate pune poprire pana la 1/3 din venitul debitorului daca acesta nu are alte popriri si pana la 1/2 daca acesta inregistreaza alte popriri.
Daca IPJ a poprit doar 25lei/luna inseamna ca debitorul ramane in mana cu un venit lunar de 50 lei? (pentru ca 1/2 din 50 lei=25lei). Nu cred ca e asa!
2.Daca executorul a cerut in mod explicit 1/3 din venituri sa fie poprite in favoarea mea (atentie, a cerut 1/3 nu pana la 1/3 cum zice legea, legea spune pana la 1/3 din venit asta inseamna ca poti cere si mai putin, insa executorul a cerut 1/3) iar cel de la IPJ care a facut poprirea (evident nelegal, cum am aratat mai sus - e imposibil ca debitorul sa ramana cu 100lei sau 50 lei venit net chiar daca mai inregistreaza si alte popriri) ii opreste debitorului mai putin decat 1/3 din venitul net, pe cel de la IPJ cine il trage la raspundere ca nu respecta legea?
3.Mi se pare aberant sa dau debitorul in judecata, sa obtin hotarare judecatoreasca de excutare silita definitiva si obligatorie pe care scrie ca "ordonam organelor competente sa duca la indeplinire aceasta hotarare", sa ma duc la executor cu ea ca sa o execute, executorul sa-mi spuna ca trebuie din nou sa se duca cu hotararea la instanta sa-i aprobe modalitatea de punere in executare a hotararii, sa mi se ia toti banii in avans reprezentand taxa de executare pe care o baga in buzunar cineva care sta pe un scaun si nu misca nici un deget, sa primesc lunar o suma mizera, sa cer sa mi se spuna de ce primesc doar 25lei/luna si nu mai mult si sa primesc raspuns ca IPJ "nu comunica executorului cuantumul salariului ci numai faptul ca s-a instituit poprirea".
Pai daca executorul spune ca cere 1/3 din venit drept poprire, inseamna ca 25 lei/luna reprezinta 1/3 din venit. Cine verifica daca e adevarat sau nu, daca IPJ respecta sau nu legea?
Am un titlu executoriu de executare silita, hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila. M-am dus cu ea la executorul judecatoresc si am convenit ca poprirea sa se faca din salariul debitorului, acesta fiind angajat al Inspectoratului Judetean de Politie. Executorul mi-a luat taxa de executare INTEGRAL dupa care s-a adresat IPJ solicitand poprirea. IPJ a luat act de solicitarea executorului si in consecinta a trimis executorului o adresa prin care il anunta ca a instituit poprire pe veniturile debitorului in suma de 25 lei / luna pana la acoperirea sumei de aprox 900 lei, cuantumul debitului. Asta inseamna ca debitul va fi acoperit integral abia in 36 luni!!!!!!!!!!!!!!
Desi nu cunosc legislatia in domeniu mi se pare ca suma este extrem de mica iar poprirea nu s-a facut conform legii. De aceea m-am adresat in scris executorului si i-am solicitat sa solicite IPJ un document scris referitor la VENITURILE REALE ale debitorului, daca acesta mai are alte popriri si cuantumul acestora.
In loc ca executorul sa solicite IPJ situatia de mai sus, imi raspunde imediat, in scris ca, citez "puteti solicita in calitate de creditor-urmaritor validarea popririi infiintate de executorul judecatoresc in dosarul de executare mai sus amintit la instanta de executare - Judecatoria Turnu Magurele"
Adica executorului ii lene sa faca o adresa catre IPJ si pe mine ma mine sa fac nu stiu ce demersuri.

As dori sa stiu cui ma pot adresa pentru a sesiza nesimtirea acestui executor judecatoresc si ce pot face in mod legal sa determin IPJ sa respecte legea in sensul in care suma lunara pe care o popreste din veniturile reale ale debitorului sa nu fie una ridicola ca cea de acum, 25 lei.

Multumesc.