avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 477 soluții astăzi
Forum Activitate KOMIVES

Activitate KOMIVES

Cum se interpreteaza art.55 alin 1, lit.a) ?din NM aplicarea L 360/2023?
Am o vechime in munca de 3 ani 10 luni si 4 zile dinainte de 01 04.2001, grupa II. Am primit prin decizie de pensionare majorare lunara de 0,25.
Acum voi primii punctaj suplimentar?
Buna ziua
La data de 23.11.2017 indeplinesc condiíile pentru pensie anticipata partial. Sunt femeie, nascuta la data de 23.12.1960.
In perioada oct.1979 - aug.1985 am urmat cursurile unei facultati la zi( 5 ani + 1 an amanare pe caz de boala).
De la data de 06.09.1985 sunt salariata.
Pina la data de 01.04.2017 am un stagiu de 16 ani 1 luna in conditii deosebite, ceea ce mi-ar permite ca de la 23.05.2019 sa beneficiez de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare.
Intrebarea mea este urmatoarea:
Daca de la la 01.12.2017 optez pentru pensie anticipata partial cu penalizare, aceasta(penalizarea) se va aplica pana la 23.11.2022, varsta standard de pensionare conform datei de nastere, sau doar pina la data de 23.05.2019 varsta de pensionare redusa cu bonificatia pentru anii lucrati in conditii deosebite???
Va trebui sa sesizez eu CNPP filiala judeteana sau se opereaza modificarile automat????
Multumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde si de a-mi da o raza de speranta inainte de pensionare.
Cu aleasa stima si respect,
KOMIVES ENIKO EVA
Oradea
Buna ziua
La data de 23.11.2017 indeplinesc condiíile pentru pensie anticipata partial. Sunt femeie, nascuta la data de 23.12.1960.
In perioada oct.1979 - aug.1985 am urmat cursurile unei facultati la zi( 5 ani + 1 an amanare pe caz de boala).
De la data de 06.09.1985 sunt salariata.
Pina la data de 01.04.2017 am un stagiu de 16 ani 1 luna in conditii deosebite, ceea ce mi-ar permite ca de la 23.05.2019 sa beneficiez de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare.
Intrebarea mea este urmatoarea:
Daca de la la 01.12.2017 optez pentru pensie anticipata partial cu penalizare, aceasta(penalizarea) se va aplica pana la 23.11.2022, varsta standard de pensionare conform datei de nastere, sau doar pina la data de 23.05.2019 varsta de pensionare redusa cu bonificatia pentru anii lucrati in conditii deosebite???
Va trebui sa sesizez eu CNPP filiala judeteana sau se opereaza modificarile automat????
Multumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde si de a-mi da o raza de speranta inainte de pensionare.
Cu aleasa stima si respect,
KOMIVES ENIKO EVA
Oradea
Nu este vorba de spatiu tehnic, ci de proprietate, inclusa in schita tehnica a apartamentului, este vorba de o boxa de 18mp care era candva beci de lemne, care are si geam de aerisire spre strada.
Multumesc
Pentru o asemenea lucrare"Schimbare destinatie din boxa (subsol) in spatiu comercial(magazin de carti) cu acces direct din strada" ce demersuri, aprobari si avize trebuie obtinute. Daca se poate exact, de la A la Z, pas cu pas.Nu am experienta in acest domeniu.
Multumesc anticipat,
Cu stima si respect,
Zoli KOMIVES - Oradea