avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 452 soluții astăzi
Forum Activitate ioanacioploiu

Activitate ioanacioploiu

cand i-am sunat sa-i intreb de ce mi-au spus ca voi plati doar max 4 ron si de fapt mi-au pus la plata 40 ron/apart au spus ca teava este dimensionata sa incalzeasca un bloc intreg ( 3 scari a cate 10 apartamente) si drept urmare noi platim pt ca teava trece prin subsolul nostru!!! ceva de care noi nu beneficiem. Dorim sa-i dam in judecata dar trebuie sa am o baza legala . Daca stii sa ma indrumati sa fac o adresa bine intemeiata va rog sa o faceti
am facut si inventarul tevilor si dimpotriva au venit cu o valoare mai mare la nota de plata (aproximativ 40 ron/apartament), cu toate ca oamenii care venisera la inventariere vazand situatia din subsol (tevile debransate si conducta principala foarte bine izolata) zisesera ca ca vom plati maxim 4 ron .
da . celelalte 5 apartamente de pe cealalta coloana au repartitoare (de fapt 4 au repartitoare si unul are centrala termica).
doresc sa ma ajutati sa gasesc o rezolvare la urmatoarea problema: la asociatia noastra avem pe scara 10 apartamente 5 pe o coloana si 5 pe alta coloana. Una din aceste coloane are toti utilizatorii cu centrale termice si vechea coloana de termoficare (inclusiv pt apa calda) a fost debransata din subsol. Singura parte comuna este un calorifer pe casa scarii (calorifer alimentat de conducta aflata pe cealalta coloana cu celelalte 5 apartamente). In aceasta situatie cum trebuie repartizate calculele ? Eu intelegeam un calcum matematic in urmatorul fel: unitatile care sunt inregistrate la subsol minus unitatile inregistrate din apartamentele de pe coloana activa = unitati comune (care se vor imparti egal la toate cele 10 apartamente) CORECT? va rog mult sa ma lamuriti.
multumesc anticipat