avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Activitate parnosu68

Activitate parnosu68

Multumesc ptr raspuns, va fi um contract identic cu cel reziliat.ok. dar admin are calificare de contabil deci e o pers calificata conform noi grile de salarizare tre sa ii dam un coeficient la acel salariu, daca ar fi nu stiu cit? sau nu tre sa tinem cont de acea grila? si daca da cum justificam aceasta cumva printr-un act aditional la contract? si din ian-2011 se va mari salariul minim pe economie tre sa tinem cont si de asta?
Multumesc pentru explicatie,dar cum spuneti si dvs atentie la ancheta disciplinara.. nu am facut-o, admin n-ea dat in judecata si ieri a iesit hot judecatoreasca si a cistigat datorita anchetei disciplinare care nu i s-a facut.Acum tre sa o reintegram ,va expun citeva detalii si va rog frumos sa ma sfatuiti ce tre sa facem.
1Trebuie sa o reintegram in conditiile de dinaintea demiterii cu aceleeasi drepturi dar aici sunt ceva neclaritati asupra cim-ului admin are trecut in cim salariu de 695 ron, in realitate pe listele de plata salarii are 1150 ron am fost la ITM si am cerut un act prin care sa certifice salariul conform cim si ultimul act aditional cu marire de salariu, asa ceva nu exista, deci ramine 695ron??? ,cum a luat admin diferenta de la 695 la 1150 va explica la ancheta ptr ca avem penal cu dinsa.NOI ce salariu tre. sa-i dam pe listele de salarizare? Ce tre sa respectam cim sau listele de plata salarii?,care dupa cum am mentionat este diferenta intre salariu cim si listele de plata salarii. Mentionez ca celelalte puncte din cim sunt 8 ore zi 40oresaptamina,21 zile CO,15 zile preaviz si cam atit . 2.Pentru reintegrare tre sa asteptam sa vina hot prin posta sau o putem reintegra si miine de exempl?
Respect pentru toti cei ce gindesc pentru noi toti care suntem nestiutori.BREF..Am facut o expertiza din care a reiesit ca admin nu poate justifica o suma de 40.000 de roni. legal cum putem sa-i desfacem cim-ul, pas cu pas tot ce tre sa facem .Mentionez ca tre sa facem tot legal ca doamna are sustinere de la primarie...ee o poveste lunga.
Bunaziua si respect pentru dvs. Bref.. am reusit sa schimbam conducerea, presedinte si-a dat demisia,ok .Acum vine problema care ne maninca nervi, sa facut o expertiza si a iesit o paguba de aproximativ 40.000 roni doamna nu a putut justifica acesti bani, serii de chit. lipsa, chit neoperate in liste,modificari de solduri pe apt,si multe altele.Mentionez ca dna admin a fost in functie pina la iesirea raportului , dupa care membri sa-u adunat si au hotarit ca dna admin sa-si incheie activitatea in asociatia noastra, si remuneratia pe ultima luna sa fie oprita in contul acelor bani (aici am un dubiu daca legea ne permite sa facem asa ceva???) Astazi aflu cu stupoare ca dna admin ne-a dat in judecata ptr salariul pe care ar fi trebui sa-l ia pe ultimile 2 luni plata de despagubiri morale de 10.000 de roni si repunerea in functie.Toate aceste actiuni sa-u facut in regula cu pv sedinta de comitet in care sa hotarit acestea.Va rog sa ne invatati ce se poate face ca ne-a mincat zilele aceasta dna.LUMEA NU O MAI VREA PE EA . Cu toate aceste nereguli nu putem sa o dam afara e culmea culmilor.
doamna elga50 probleme mea e ca nu s-a respectat legea pe care a-ti invocato dv nu vreau sa fac polemica cu dv si nici sa fac pe desteptul dar intre un contract de mandat si un CIM e diferenta mare contract de mandat fiscul retine dor 16% impozit si atit pe cind la un CIM atrage dupa sine un lant de retineri(cas cass pensie etc) toate acestea se platesc din buzunarul propietarilor ok,frauda unde e? va explic acum, daca el e presedinte (dar nu mi-a aratat un act din care sa rezulte aceasta un pv sau o hotarire a comitetului executiv,o hirtie)cum poate un presedinte de asoc care tre sa fie remunerat cum dv ati aratat in baza unui ctr de mandat sa isi permita sa se angajeze singur fara nici o semnatura sau hotarire scisa a comit a executiv. frauda dex= insusirea de foloase necuvenite eludind legea.... si cum poate un presedinte chiar daca ar fi totul legal sa aiba 2 functii ???ar mai fi multe de spus despre asociatia de unde fac parte , doresc sa am un dialog in contradictoriu cu dvs dar sa fie constructi in folosul tuturor.va multumesc.
am constatat cu stupoare ca al meu presedinte de asociatie de propietari are CI M din anul 2006, (intrebat fiind a raspuns ca atunci legea ii permitea asa ceva???) daca e asa e ok daca nu sa ma invatati catre cine trebuie sa fac sesizare ca asta imi miroase a frauda.Mentionez ca in acel C I M are functia de prestator servicii deci presedinte nu are un act din care se reiasa functia de presedinte .Va rog sa ma ajutati cu detalii lege si articol sa-i demonstrez contrariul.