avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate laur1979

Activitate laur1979

in legatura cu articolul de mai jos sant in aceeasi situatie
ce ar trebui sa fac si cui sa ma adresez pentru a rezolva si eu cu pensia de boala?


Decizia nr. 680/2012 referitoare la excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art. 73 alin. (1) din Legea nr. 263/2010
Discuție mostenire
un sfat legal ce se poate face in acest caz?
santem 5 frati si un teren de 1000m2 mostenit de la parinti mei care sant decedati de multi ani
unu dintre frati este decedat dar are copii
au acestia drept la mostenire sau nu ?
eu am incercat sa le dau cate o suma de bani fratilor ca sami vanda partea lor dar ei refuza sami vanda
eu am platit terenu taxe si impozite de la decesu parintilor pana in prezent
ce pot face legal ca sa intru in posesia terenului acesta sau macar partea mea cemi revine?
mai e o problema ca nu vor sa se prezinte la un notar sa clarificam situatia ?
((e unu fel de nici eu nu vreau terenu dar nici tie nu til dau))
Discuție presupus viol
un caz de posibil viol
dar probe biologice si martori nu sant
nici confirmare de la medicul ginecolog ca ar fii fost ceva
urme ffoarte mici nimic concludent pentru ca fapta cica sa produs cu mai multi ani in urma

intrebarea mea este
poate un psiholog pe baza spuselor victimei sa duca la arestarea sau condamnarea presupusului violator?
Discuție mostenire
sant 2 carnete de cecuri cu niste bani in ele
persoana care este titularu acestora a decedat si nui trecut nici o alta persoana care sai poata ridica in caz de deces
in familie au ramas 2 copii majori si unu dintre soti
ce trebuie facut pentru a putea recupera bani din carnetele de cec?
daca se poate face ceva?
Credite persoane cu handicap
In vederea protectiei si promovarii drepturilor persoanelor cu handicap, prin Legea 207/2009 Guvernul Romaniei stabileste ca pentru persoanele cu handicap grav sau accentuat care contracteaza un credit in scopul adaptarii locuintei conform nevoilor individuale de acces sau achizitionarii unui autovehicul adaptat special pentru transportul persoanelor cu handicap netransferabile, dependente de scaunul cu rotile dobanda se suporta din bugetul de stat.

mai este valabila aceasta lege sau nu?:(
buna
ma numesc T l nascut in mai 1979
am 31 de ani si de 3 ani jumate sant blonav cu hadicap grav
am vechime 6 ani jumate in cartea de munca
este de ajuns pentru a ma putea pesiona pe caz de boala?
si de la ce varsta se incepe calculul de la cea actuala sau de la cea la care mam inbolnavit respectiv acum 3 ani jumate in urma?
multumesc