avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Activitate YceC

Activitate YceC

Buna ziua.
Am citit discutia, si va rog sa imi confirmati ca am inteles corect.
situatia mea:
Mama nu a realizat venituri inainte de nastere, si nu indeplineste conditiile de acordare ccc.
Tatal a lucrat si lucreaza in continuare indepliniind conditiile pentru ccc.

In aceasta situatie,
- Concediul de maternitate, cele 126 de zile nu le poate lua tatal, intrucat sunt destinate exclusiv mamei
- tatal poate depunde cerere de intrare in ccc din prima luna de viata a micutului
- daca tatal doreste poate continua sa munceasca, dar poate cere stimulentul de insertie, din prima luna de viata a micutului, fara sa mai intre in ccc.

Multumesc.
Si mai deranjez cu o mica intrebare.
Tiannd cont ca nu am semnat procesul verbal. dar am primit dovada scris ca mi s-a ridicat permisul, am 15 zile sa depun contestatia de la data cand s-a intamplat sau de cand imi ajunge Procesul Verbal la domiciliu?

SI in cazul in care am 15 zile de cand ajunge PV-ul, cum fac cu dovada ridicari permisului? pentru ca am nevoie mare sa pot conduce. Pot sa ma duc la politia sector 1 si sa cer prelungirea perioadei?

Multumesc
Buna ziua.
Sunt si eu in ipostaza de a contesta o decizie a unui agent de circulatie.
Am martor. Dar astept de 8 zile si procesul verbal inca nu mi-a ajuns la domiciliu. Am incercat la posta, zilnic, si nu a ajuns. Mentionez ca intrucat nu am semnat PV-ul, agentul a dispus trimiterea lui prin posta.
Cum pot sa obtin acest pv, altfel decat asteptandul prin posta? daca merg la politia sect 1 pe raza caruia s-a petrecut actiunea, pot primi o copie a procesului verbal, ca sa incep actiunea de contestare ?
Multumesc