avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Activitate evamus

Activitate evamus

Discuție succesiune
Buna ziua,
As dori sa va expun urmatoarea situatie. Sotia supravietuitoare este in concurs cu clasa IV de mostenitori legali, compusa din sora mamei sotului defunct (care are o fata deci verisoara cu defunctul) si alti veri primari. Ca bunuri ce intra in masa succesorala ar fi o casa cu teren bun propriu al sotului defunct. Mai este si un apartament caruia insa nu-i cunosc situatia si anume daca este bun comun sau bun propriu al sotiei supravietuitoare. As vrea sa-mi spuneti va rog cum s-ar putea imparti cotele care revin fiecaruia, in mare, pt ca am auzit atatea variante incat nu stiu ce sa mai cred. Succesiunea inca nu s-a deschis.
Va multumesc
Draga admin,
sincer, ma gandeam ca o sa raspundeti la acest gen de intrebare, motiv pt care va multumesc ff mult. Am cateva acte normative puse in format electronic, insa am crezut ca nu procedez tocmai bine, iar site-ul de legislatie, de pe care le-am luat, gratuit de altfel, nu are legislatia la zi(ceea ce ne intereseaza vorbesc ), asa incat m-am gandit la varianta pe care am expus-o anterior.
Cred ca am pus bine topicul.
As vrea sa va intreb daca pot sa trec pe o pagina de website la sectiunea legislatie, cateva acte normative incidente obiectului nostru de activitate, scanate din Monitorul Oficial, fara "sa supar pe nimeni". Este necesar un contract, un protocol pe care sa-l inchei cu RA Monitorul Oficial (indiferent daca avem abonament, sau daca am avea abonament MO in format electronic)?
Va multumesc pt raspunsuri.