avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Activitate alinasibogdan

Activitate alinasibogdan

Răspuns la discuția casa veche cazuta
da, lumina este deocamdata trasa , nu am intrrerupt furnizarea derviciului, iar la apa... am o fantana in curte si as vrea hidrofor , mai raman gazele.
dar daca as face fara AC, dupa finalizare, stiam k dupa 2 ani se poate inregistra noua casa , fara a mai plati amenda.mai este valabila legea?
Răspuns la discuția casa veche cazuta
daca as demola si as face noua casa fara autorizatie ce s-ar putea intampla?
Răspuns la discuția casa veche cazuta
De la primarie-urbanism mi s-a spus k nu se poate decat cu autorizatie de dmolare.
Casa a fost mostenita si nu avea cadastrul si intabularea facute, dar din pacate le-am facut deja , tot la indemnul celor de la primarie. Acum voi urma procedura pentru obtinerea autorizatiei de demolare, apoi pentru cea de constructie pentru o noua casa, dar mi se pare aberant sa mai treci prin arhitectzi si sa faci un proiect pentru o casa care aproape k nu mai exista, mi s-ar parea mult mai normal sa se faca constatarea...
oricum va multumesc pentru raspunsuri
Răspuns la discuția casa veche cazuta
alinasibogdan a scris:

Buna ziua.Am un teren cu o casa veche pe el, care este cazuta.as vrea sa stiu daca se poate face constatarea casei respective fara o autorizatie de demolare( la primarie mi s-a spus k indiferent de stadiu imi trebuie autorizatie de demolare, dar casa s-a autodemolat singura, fiind foarte veche si nelocuita, neingrijita). As dori sa construiesc o noua casa pe terenul respectiv.va multumesc


nu ma poate ajuta nimeni ?
Buna ziua.Am un teren cu o casa veche pe el, care este cazuta.as vrea sa stiu daca se poate face constatarea casei respective fara o autorizatie de demolare( la primarie mi s-a spus k indiferent de stadiu imi trebuie autorizatie de demolare, dar casa s-a autodemolat singura, fiind foarte veche si nelocuita, neingrijita). As dori sa construiesc o noua casa pe terenul respectiv.va multumesc