avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1000 soluții astăzi
Forum Activitate ioanabughiu

Activitate ioanabughiu

In cursul unei zile saptamana trecuta o doamna a fost ameninta cu moartea in parcarea unui centru comercial de un individ inarmat, cauza acestei ''manifestarii nejustificate'' a individului a fost un claxon in trafic deoarece blocase o artera principala pentru a vorbii cu cineva(mergea cu 20km/h), dupa care domnul a inceput sa o urmareasca pana in parcarea centrul comercial, s-a dat jos a inceput sa dea cu pumnii in geamuri si sa strige ca o omoara, dupa care a scos arma, in momentul in care a vazut ca doamna suna la 112 a plecat. Serviciul 112 a fost apelat de 3 ori, iar doamnei i-au spus ca daca are vre-o problema sa mearga la sectia de poltie sa depuna plangere pentru ca nu se deplaseaza nimeni pana acolo, doamna fiind speriata a insistat la 112 sa trimita echipaj ca ii este frica sa iasa din centrul comercial, dupa 2 ore vine politia adusa de un echipaj al politiei comunitare si se justica pentru neprezentarea la locul faptei deoarece nu au combustibil si nu isi permit din buzunarul lor sa plateasca pentru fiecare caz in parte. Dupa o declaratie la sectia de politie ii promite doamnei ca in 30 de zile ii da un rasp cu privire la individul necunoscut( doamna de la 112, care a fost foarte agresiva verbal, nu a fost capabila nici macar sa retina nr de imatriculare al autoturismului). Saptamana asta eu identificat autorul faptei si au chemat persoana care a facut plangerea sa mai scrie cateva randuri la declaratie, autorul declarand ca a vrut sa o sperie pe doamna nu sa o omoare(nu detine permis de arma) si ca nu avea arma la el.
Problema mea majora este comportamentul politistilor, nu i-au dat crezare doamnei, au incercat sa il disculpe pe autor incercand sa o convinga pe doamna sa nu faca plangere penala importiva lui, iar ei sa ii dea individului 200 de ron amenda contraventionala(justificand ca o plangere penala s-ar lasa cu procese lungi si poate faptasul se alege tot cu o amenda si ca de ce sa pui omul pe drumuri). Referitor la protejarea datelor cu caracter personal de catre politie, acestia i-au aratat doamnei declaratia cu datele personale ale individului si i-a spus sa il sune pentru o impacare pe cale amiabila, dar sa nu i-a notite de pe declaratie(ceea ce cred ca nu este normal), iar cu declaratia doamnei a facut la fel.
Acuma intrebarea mea este ce trebuie facut in cazul de fata, ce implica o plangere penala si daca se poate ca poltia sa furnizeze datele personale ale doamnei si a martorilor catre inculpat???