avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate fds

Activitate fds

Multumesc pt raspuns, dar ar fi de folos sa stiu daca judecatorul se rezuma doar la a amana cauza pt lipsa unei parti sau ar mai face si alte precizari cu privire la modalitatea de judecare a cauzei, ori referitor la persoana sotiei care s-a prezentat, sau referitor la subsemnatul. Evident ca nu se poate anticipa chiar totul in ce priveste decizia judecatorului, dar personal, doresc sa aman pronuntarea instantei, sa mai castig putin timp in speranta ca poate reusesc sa conving sotia sa nu renunte la familie, intrucat initial, fara motive justificate, ea a dorit intentarea divortului, In acest sens, daca m-as prezenta la primul termen, solicitarea mea pt un nou termen sau amanarea cauzei pt o posibila impacare, ar fi admisa de judecator, bineinteles in afara de situatiile prevazute in Cod pt angajarea unui avocat sau celelalte motive care nu intra in discutie in cazul de fata? Va multumesc inca odata.
Intr-adevar precizez faptul ca incerc prin neprezentare la primul termen, sa mai castig timp pt impacare cu sotia macar de dragul copiilor pt care am si acceptat sa fiu de acord cu toate aspectele pt a nu-i traumatiza si a nu scandaliza decizia pripita si fara o reala justificare de a divorta a sotiei. Exista posibilitatea cu sanse reale de acceptare din partea judecatorului ca sa solicit un termen de amanare/de gandire daca ma prezint la primul termen? - evident in afara de cel de a-mi angaja un avocat sau cele prevazute in Cod. Evident toate astea in speranta ca o pot convinge sa salvam familia ... Multumesc inca odata.
In prezent, eu si sotia avem primul termen de judecata la inceputul lui aprilie 2011.Cererea de divort am semnat-o si inaintat-o de comun acord presedintei judecatoriei aratand ca suntem de acord cu incredintarea celor 2 minori unul altuia si cu toate celelalte cereri accesorii. Mentionez ca am semnat impreuna confirmarea primirii citatiei la factorul postal. Intrebare: Daca, cu toate astea, nu m-as prezenta la acest prim termen, dpdv procedural, ce ar putea hotari judecatorul in aceasta situatie? - 1. suspendarea cauzei pt un nou termen, 2. respingerea ei aratand celeilalte parti ca poate sa invoce divortul pe drept comun, 3. judecarea cauzei in lipsa mea. Amintesc faptul ca am solicitat divortul de comun acord cu toate aspectele principale si accesorii in conformitate cu C.fam, Cpr. civ. si Legea 202/2010. Va multumesc foarte mult daca puteti sa-mi argumentati oricare din raspunsuri.