avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Activitate bogdan2512

Activitate bogdan2512

BUNA ZIUA,

Am primit in data de 25-03-2011 o instiintare de plata la un proces verbal de constatare a contraventiei in care se specifica cum ca in data de 27.10.2010 la ora 08:38 am condus autoturismul proprietate personala pe DN4 la Km8 in Localitatea Popesti-Leordeni fara a detine rovinieta.
Problema mea este faptul ca eu locuiesc in localitatea mai sus mentionata la aproximativ 500 de metri de locul cu pricina si as dori sa imi spuneti daca trebuie sa am rovinieta cand circul in localitatea de resedinta.Eu stiam ca trebuie platita rovinieta numai daca parasesti localitatea de resedinta si circuli pe alte drumuri nationale.Am citit in O.U.G NR 15/2002 ca:
(2) Incepand cu data de 1 iulie 2002 se introduce tariful de utilizare a retelei de drumuri nationale din Romania, denumit in continuare tarif de utilizare, aplicat tuturor utilizatorilor romani si straini pentru toate vehiculele inmatriculate care sunt folosite pe reteaua de drumuri nationale din Romania si structurat in functie de perioada de parcurs si de stationare, de incadrarea in clasa de emisii poluante (EURO), de masa totala maxima autorizata .
As dori sa stiu daca au dreptate in privinta rovinietei si daca trebuie sa contest acest PVCC la judecatorie.
Va multumesc.