avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate Alex_Rsb

Activitate Alex_Rsb

Tanjiani a scris:
Asta e profesionalismul si competenta rezultata in urma salarizarii mizerabile si a "reformei in administratie" produsa de cei (inca) la putere:hammer:
Ce sa mai spun...aveti dreptate! :(
Tanjiani a scris:

Managerilor publici le-a fost stabilite drepturile salariale pe baza prevederilor de mai jos:
ART. 37
(1) Pana la data intrarii in vigoare a legii privind stabilirea sistemului unitar de salarizare pentru functionarii publici, prevazuta la art. 31 alin. (3) din Legea nr. 188/1999, republicata, stabilirea drepturilor salariale si de natura salariala ale managerilor publici numiti in temeiul Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 56/2004, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 452/2004, cu modificarile si completarile ulterioare, si ale managerilor publici numiti in temeiul prezentei ordonante de urgenta se face dupa cum urmeaza:

Multumesc frumos. Cu art. 37 e o mica problema. Exceptand faptul ca modul in care a fost redactat contravine normelor de tehnica legislativa (facand referire la un act care la momentul elaborarii ordonantei, nu era inca elaborat), apare totusi - in opinia mea - o problema legata de interpretarea sa, mai exact de actiunea in timp a prevederilor acestui articol. Asa cum se poate observa in "preambulul" articolului, se prevede expres ca modul de calcul al drepturilor salariale se realizeaza in conditiile respective DOAR pana la intrarea in vigoare a legii salarizarii unitare. Avand in vedere ca Legea 284/2010 a intrat deja in vigoare la 1 ianuarie 2011, am toate motivele sa cred ca art 37 nu mai poate fi aplicat. Tocmai de aceea exista acel art 2 din L 285/2010 care reglementeaza (chipurile) salarizarea personalului nou-incadrat. Acest art 2 s-a aplicat in situatia tuturor colegilor mei care au avut sansa de a fi plasati in institutii "norrmale" in care existau deja manageri publici asistenti, salarizarea lor facandu-se prin asimilare/raportare la acestia. Eu, din cate cunosc, sunt singurul in situatia asta nenorocita. Din cate se prefigureaza, nu imi ramane decat sa astept ordinul de numire asa cum o fi el si sa-l contest (un inceput minunat in relatiile cu conducerea institutiei).
Dar multumesc mult inca odata.
Tanjiani a scris:

Cei de la Resurse Umane sa caute functia ocupata de dvs. pe grilele din O.G. nr. 6/2007, sa ia salariul de incadrare de acolo, sa il reduca cu 25%, apoi sa il majoreze cu 15% si sa aplice sporul de vechime si restul sporurilor la salariul corespunzator.:D

Ooo cat de simplu ar fi, dar din pacate, cei de la RU nu vor sa procedeze asa. Nefiind juristi, si avand in vedere ca OG 6/2007 a fost modificat de nu stiu cate ori, le este teama sa nu interpreteze eronat prevederile legale.
Multumesc de raspuns
Va multumesc pentru raspuns, insa, deja am facut o astfel de adresa. Problemna este ca domniile lor, incearca sa ma convinga de faptul ca, salariul - in cazul meu, se calculeaza, nu in temeiul L 285/2010, ci in temeiul art. 37 din OUG nr. 92/2008 (privind statutul functionarului public denumit manager public), articol care din pacate, odata cu intrarea in vigoare a Legii nr 284/2010 - salarizarea unitara (la 1 ianuarie 2011) a incetat sa mai produca efecte juridice. In prima teza a articolului invocat de anfp se stipuleaza astfel: "...pana la intrarea in vigoare a legii privind salartizarea unitara ..... calculul drepturilor salariale ale managerilor publici se face dupa cum urmeaza..." Chestiunea suparatoare este ca nimeni de la anfp nu vrea sa inteleaga ca o norma juridica are o actiune in timp, iar in speta mea, aceasta nu mai produce efecte.
Cam asta ar fi. Multumesc inca odata!
Buna ziua. Sunt nou pe acest forum si as dori opinia dumneavoastra intr-o problema legata de salarizarea functionarilor publici nou-incadrati in anul 2011.
Art. 2 din Legea nr. 285/2010 privind salarizarea in anul 2011 a personalului platit din fonduri publice prevede ca salarizarea noilor angajati in institutiile si autoritatile publice, in anul 2011, se stabileste prin raportarea la functiile de acelasi tip aflate in plata in cadrul institutiei/autoritatii respective. Din pacate, in cazul meu, in institutia in care lucrez, nu exista si nici nu au existat pana acum functii similare cu cea pe care o detin. La nivelul altor institutii exista insa astfel de functii. Avand in vedere ca, in opinia mea, in art. 2 din actul normativ mentionat, exista aceasta omisiune (nu se prevede si situatia in care personalul este incadrat in institutii la nivelul carora nu exista functii similare aflate in plata), aceste prevederi nu pot fi aplicate, totusi, prin analogia cu salarizarea functiilor similare din institutii de acelasi nivel? Precizez ca pana in prezent, nu mi s-a emis inca actul administrativ de numire, tocmai datorita faptului ca nimeni nu stie cum sa-mi calculeze salariul.
Va multumesc anticipat