avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 810 soluții astăzi
Forum Activitate te055

Activitate te055

Răspuns la discuția schimbare contoar electrica
Din moment ce timp de cel putin un an, enel a emis facturi bazate numai pe estimari, dupa care schimba contorul fara sa transmita valoarea index-ului, este normal sa ma intreb de ce nu au facut citiri, de ce nu am semnat atat pentru indexul contorului vechi cat si al celui nou. Este anormal sa-mi ceri bani pentru un consum pe care nu il poti dovedi macar printr-o citire intermediara in ultimul an, dupa care schimbi si contorul.
Apartamentul a fost locuit rar, media estimarilor enel a fost cca. 100kwh/luna, pentru ultimul an. Nu stiu de cand fac numai estimari. Contorul este pe hol intr-un bloc cu 40 apartamente.
Multumesc
Teodor
Răspuns la discuția schimbare contoar electrica
buna ziua
Detin un apartament la bloc, contoarele electrice sunt pe hol, cei de la enel au acces la acestea. Apartamentul este folosit rar. Am platit la timp facturile, marea majoritate la sediul enel de pe Braziliei.
Cel putin de un an, facturile au fost bazate doar pe estimari, niciodata pe citiri, urmate de regularizari, asa cum este normal. Am constatat acest lucru dupa ce mi-am creat un cont My Enel. Acolo se regasesc datele consumatorului din ultimul an. Contorul pentru care am semnat contractul a fost din 2001. M-am dus sa verific indexul si am constatat ca este un alt contor, fabricat in 2011. Nu am primit instiintare nici ca se va schimba, nici ca s-a schimbat contorul.
Ce ma sfatuiti sa fac ?
Multumesc anticipat.
Teodor
Am cumparat un apartament in 2008, direct de la dezvoltator. Nu am primit si certificatul energetic. Cred ca la intabulare dezvoltatorul trebuia sa-l prezinte.
Acum doresc sa vand apartamentul.
Am sperante ca in instanta sa obtin certificatul de la dezvoltator ?
Multumesc pentru informatii.
Te055
Imobilul are centrala proprie; produce apa calda, caldura, o distribuie individual catre fiecare apartament. Nu este vorba de bransamente individuale cu furnizorul extern. Este vorba de contorizari pe fiecare component : apa rece, calda, caldura.
Asociatia imparte consumul de gaze in functie de consumul de apa calda, caldura.
te055
Locuiesc intr-un imobil cu contorizare separata pentru fiecare apartament a apei calde, apei reci si incalzirii. Imobilul are centrala proprie.
Sunt multi restantieri la intretinere cu sume mai mari decat fondul de rulment achitat.
Contractul de furnizare cu distrigaz, prevede debransarea imobilului in caz de neplata dupa ziua 36 de la emiterea facturii. Contractul cu apa nova prevede debransarea imobilului dupa ziua 45. Cred ca asociatia poate decupla pe cei care nu au platit intretinerea conform clauzelor contractuale cu furnizorii, fara a mai actiona in instanta debitorii.
S-a votat debransarea in AG a proprietarilor, cu toate acestea presedintelui ii este frica sa o faca. Datoriile au ajuns la o valoare mai mare decat fondul de rulment achitat, riscul de debransare a imobilului este iminent.
Multumesc pentru informatii