avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 835 soluții astăzi
Forum Activitate cl02eda2004

Activitate cl02eda2004

Răspuns la discuția Mai multe amenzi pentru rovinieta
Deocamdata am apelat la un alt avocat care ne-a dat mici sperante. Plangerea contraventionala n-are sanse de reusita pt ca au avut grija sa se incadreze perfect in termenele prevazute in lege. Exista mici nereguli la modul in care au fost inmanate procesele verbale dar nici contestatia asta n-ar prea avea sanse. Singura posibilitate ar fi sa dovedim ca nu suntem de rea credinta, ca restul masinilor au avut taxele platite la timp, ca a fost doar o greseala si nu o intentie. Nu e mare lucru, dar avocatul a spus ca, dat fiind ca valoarea amenzilor va fi in final f. mare (din calculul nostru spre 15000 ron) , merita incercat orice.
Cea mai sigura metoda ar fi incercarea de a modifica legea dar.... sa fim seriosi! La cati si cat se castiga de pe urma fraierestenilor ca noi...... slabe sperante! Poate ca ar trebui sa ne facem o asociatie (gen pacalitii FNI) si sa ne numim ''Fraierii CNADR''! Poate am avea o sansa cu un proces comun!
Răspuns la discuția Mai multe amenzi pentru rovinieta
creedence_1978 a scris:

In cazul in care esti inregistrat de o camera ca circuli fara rovinieta valabila, contraventia se aplica pt fiecare data cand treci prin dreptul camarei? Daca intr-o zi treci de mai multe ori, primesti mai multe sanctiuni sau una singura?


Una pe zi! Daca treci de mai multe ori intr-o zi, sunt milosi si-ti trimit doar una!
Răspuns la discuția Mai multe amenzi pentru rovinieta
Din nefericire cred ca suntem f. multi. Avem 4 masini pe firma si la una dintre ele - culmea, la cea care iese cel mai mult din localitate - nu a fost platita rovigneta, nu din rea vointa ci pur si simplu habar n-am avut ca n-o avem!
Acum au inceput sa curga procesele verbale din octombrie - deja s-au strans 10 si am platit cam 2500 ron. Tinand cont ca am aflat abia in martie ca rovigneta nu-i platita..... faceti calculul cam cat mai am de plata pt nov, dec, ian, feb si juma' de martie! Ce mi se pare strigator la cer nu e faptul ca ma amendeaza - am gresit sunt constienta ca trebuie sa platesc - ci faptul ca au asteptat cinci luni pt asta. Daca ma oprea politia sau imi trimeteau amenda imediat o plateam, apoi ma opream in prima benzinarie si plateam rovigneta.
De rezolvat ceva.... slabe sanse. Am contactat un avocat care a spus ca putem contesta procesele verbale. Problema e ca nu prea sunt sanse de castig - in mare depinde de toanele judecatorului. Iar daca nu le platesc acum si nici nu castig le voi plati dublu!
Asa ca... s-ar putea ca un c....t de taxa de 100 de lei sa ne puna pe butuci o afacere pe care ne chinuim s-o tinem pe linia de plutire in vremurile astea! Din pacate pt Stat suntem si genul de fraieri care platim TVA-uri si Impozite si carti de munca si toate cele!
Daca cineva are o solutie..... i-as fi vesnic recunoscatoare!:((