avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1522 soluții astăzi
Forum Activitate maria_toma

Activitate maria_toma

Va multumesc mult pentru raspunsuri!
O ultima intrebare:

In cazul in care casatoria se face in Romania, copilul se naste in Romania, iar sotul ramane cu copilul in Egipt, eu pot intenta divort in Romania si inseamna ca mi-as putea recupera copilul daca mi s-ar incredinta mie tutela de aici?

Va multumesc pt informatiile foarte valoroase!
Va multumesc pt. raspuns! M-ati lamurit in mare masura, dar mai am cateva intrebari, daca mai aveti si dvs bunavointa sa-mi raspundeti.

Ma gandesc la tot felul de scenarii neplacute si as vrea sa stiu de la inceput tot ce se poate intampla in cazul in care relatia esueaza. Am auzit mai multe povesti despre cupluri (sotul cetatean egiptean, sotia romanca) care s-au dus cu copiii in vizita la rudele sotului in Egipt, iar sotul a oprit copiii acolo.

1. Se poate asa ceva in cazul in care copiii sunt nascuti in Europa si sotii au domiciliul in Europa?

2. Sotia nu mai are cum sa recupereze copiii din Egipt?

3. In cazul in care sotul si copiii sunt in Egipt, divortul s-ar judeca acolo, dupa legile egiptene?

4. Daca sotia revine in Romania (unde s-a infaptuit casatoria) si intenteaza proces de divort aici, asta il obliga sau nu pe sot sa vina in Romania la proces?

Va multumesc!
Buna ziua !

Sunt o cetateana romana si planuiesc sa ma casatoresc in curand cu un cetatean egiptean musulman, in Romania. Am dori sa traim apoi fie in Romania, fie in alta tara din Europa.

Inainte de acest pas, as dori sa stiu, in cazul unui divort, ce lege se aplica? Legea islamica, romaneasca (casatoria se va infaptui in Romania), sau legea statului in care vom trai? Cel mai mult ma intereseaza cui revine custodia unor eventuali copii. In cazul in care revine automat tatalui, se poate face o prevedere in contractul de casatorie ca sa se acorde sanse egale ambilor parinti la custodia copiilor?

Daca nu ma puteti ajuta, imi puteti spune la cine as putea apela ca sa obtin aceste informatii? Va multumesc!