avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters202716

Activitate ContSters202716

Da. Stiu asta. Dar imi lipseste increderea in politia romana si imi e teama de imaginatia acelei persoane. Imi e teama sa nu fiu acuzat de ceva pe nedrept, eu avand ca dovada doar chitantele de la posta. Se pare ca ramane de vazut ce o sa se intample in continuare..
Sper sa fie asa dar, cum spuneam, daca in plangere nu va spune ceea ce mi-a zis si mie (cutie goala) ci o sa zica cutie cu ziare/pietre/etc? Nu ar disparea ca si proba dovada greutatii? Nu ar ramane doar cuvantul meu vs. cuvantul lui? Eu cum va trebuii sa ma pregatesc pentru asa ceva?
M-am gandit si eu ca simpla specificare a greutatii, care este trecuta pe factura va demonstra ca eu am pus cu adevarat acolo acel telefon si nu am trimis o cutie goala dar m-am gandit si la varianta in care poate spune, spre exemplu, ca am pus acolo niste pietre.. astfel va disparea imediat dovada greutatii. Nu am prea multa incredere in politie si imi e teama sa nu fiu gasit vinovat pe nedrept. Eu nu am decat o factura de la posta ca s-a trimis un colet in valoare de 1500 RON la o anumita adresa. Este specificata si greutate. Si nu, nu am declarat ce se afla in colet. Alte acte si dovezi nu mai am.
Am creeat o licitatie pentru un iphone 4 folosit. Am pus poze reale cu el, i-am descris defectele (avea unele zgarieturi) si toate datele tehnice. Cineva a licitat. Am vorbit cu el despre telefon. Mi.a pus mai multe intrebari. Eu i-am raspuns la ele. Totul a fost ok. Am decis sa facem tranzactia prin posta romana. Eu am pus telefonul + accesoriile specificate in licitatie intr-o cutie si le-am trimis la adresa persoanei respective. Pana la sfarsitul saptamanii a ridicat coletul, in alte cateva zile eu am primit banii. Nu a mai spus nimic. Eu am incasat banii. La 2-3 zile dupa ce am incasat banii de la posta, ma contacteaza si el ma ameninta ca daca nu ii dau banii inapoi sau nu ii trimit telefonul, imi face reclamatie la politie. El prinde ca i-am trimis o cutie goala, fara nici un telefon, accesorii, nimic din ceea ce am vorbit. Dar acest lucru nu este adevarat. Ce am de facut acum?