avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate Andreea1984

Activitate Andreea1984

teodosie113 a scris:

exista minori in urma casatoriei ? daca nu atunci puteti sa desfaceti casatoria la un notar


Nu, nu exista minori, si nu avem nici bunuri materiale de impartit. Imi puteti va rog spune care este procedura de desfacere a casatoriei la notar, tinand cont de cele mentionate mai sus (anume ca nu am avut niciodata domiciliu comun si ca la ora actuala eu am domiciliul in Suceava iar el in Pitesti)? Putem apela la orice notar din Suceava sau din Pitesti?
end a scris:

regula la domiciliul comun exceptia la domiciliul paratului


In cazul in care divortul se face pe cale amiabila, de comun acord, se mai poate vorbi de un reclamant si respectiv de un pârât?
doberv a scris:


unde ati avut ultimul domiciliu comun?


Nu am avut niciodata domiciliu comun. Dupa ce ne-am casatorit el s-a mutat in Suceva si am locuit amandoi in chirie peste un an de zile, dar nu am facut contract de inchiriere si deci el nu si-a schimbat buletinul, in buletin are domiciliul tot in Pitesti.
Va rog daca se poate sa ma informati si pe mine in legatura cu o nelamurire pe care o am. Am hotarat sa divortam de comun acord, amiabil, prin consimtamant mutual, dar avem domiciliile in orase diferite, eu in Suceava iar el in Pitesti. In raza carei judecatorii trebuie sa inregistram divortul? Teoretic ar trebui sa o depunem la judecatoria din raza careia am avut ultimul domiciliu comun, dar noi nu am avut niciodata domiciliu comun. Cum trebuie sa procedam in acest caz?