avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1066 soluții astăzi
Forum Activitate dsorin

Activitate dsorin

Răspuns la discuția Contract de inchiriere
Ba da, se stipuleaza "pentru neplata chiriei in termenele contractuale, locatorul poate solicita unilateral reziliererea contractului si evacuarea locatarului".
Buna ziua,

Pe data de 1 septembrie 2011 am incheiat un contract de inchiriere pentru un apartament cu 2 camere, pe durata unui an. Contractul nu este inregistrat nici la fisc, nu a fost intocmit nici la notar si nici in fata unui avocat. L-am primit gata redactat de la agentia imobiliara, urmand sa fie semnat de ambele parti. Mentionez ca in contract este stipulat numele proprietarului, insa contractul a fost semnat de mama lui de fata cu mine.

De asemenea, in contract este stipulata si garantia pe care am platit-o, cu mentiunea ca aceasta imi va fi restituita la sfarsitul contractului cu conditia sa locuiesc cel putin 6 luni. Intrabarea mea este daca poate aceasta doamna sa ma dea afara inainte de termenul de 6 luni si sa nu imi primesc garantia in cazul in care i-am platit chiria in avans pe 3 luni, imi platesc toate cheltuielile la zi si nu i-am pricinuit nicio paguba in apartament ?

Problemele dintre noi au aparut in momentul in care a venit in apartament si a vazut ca am un catelus de talie mica, cu care nu este de acord. In contract nu este stipulat niciunde o asemenea clauza, si nici ea nu a mentionat vreodata ca ar fi deranjata de existenta unui catel in apartament. In momentul incheieriii contractului nu aveam catelul, a fost un cadou aparut pe neasteptate.

As dori sa stiu daca poate sa imi dea un preaviz de evacuare inaintea celor 6 luni si daca da, ce se intampla cu garantia si cu banii dati in avans?

Va multumesc anticipat.