avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1988 soluții astăzi
Forum Activitate inaice

Activitate inaice

Răspuns la discuția Cum ar trebui sa procedez?
Multumesc ptr intrebare ! Este posibil ca si acolo sa apara tot 200mp , ptr ca impozitul a fost platit tot pe 200mp nu 150mp ...
Buna ziua ! Ma numesc Florentina si am vevoie de un sfat sau cum ar trebui sa procedez in urmatoarea problema: Bunicul a decedat acum 10 ani , iar tatal meu a devenit unicul mostenitor al acestuia , a intrat in posesia mosteniri pana aici toate bune si frumoase...si ca fiu mai explicita este vorba de o casa la curte de 200 mp in Bucuresti, numai ca bunicul meu acum mai bine de 50 de ani cand a achizitionat terenul nu a avut bani suficienti ptr a achizitiona cei 200 mp ci doar ptr 150 mp si a fost ajutat de cumnatul acestuia care locuia in prelungirea casei bunicului meu , numai ca acesul in casa cumnatului se facea dupa strada invecinata. Intre cei doi s-a incheiat o chitanta de mana la vremeea aceea, intre timp bani au fost restituiti , bunicul meu s-a inregistrat in circa financiara si a platit impozit ptr 200 mp . Pe perioada cat a trait bunicul meu ambi s-au folosit de cei 50 mp , si de aici incepe partea interesanta ...a decedat cumnatul sa folosit sotia acestuia , a decedat si bunicul meu si a trebuit ca mostenitori sa isi intre in drepturi...Si a inceput procesul ptr cei 50 mp, ptr ca mosteritori cumnatului sutineau ca ei sunt posesori celor 50 mp.Tatal meu a fost tarat si pe la politie , ptr violare de domiciliu si multe altele , iar in paralel procesul isi urma cursul ...tatal meu avand dovezi clare ca este detinatorul acelei parcele si i sa dat castig de cauza si o hotarare judecatoreasca irevocabila. Si s-a mai deschis un proces care sa atace hotararea precedenta , iar am luat-o de la capat cu tribunale si cu o avocata , pe care nu as numi-o avocata , ptr ca sa lasat cumparata de catrea partea adversa...made in romania...bani vorbesc #-o....si s-a terminat si cel de-al doilea proces , cu o alta hotararea judecatoreasca irevocabila dar de data aceasta ptr partea adversa ...CUM S-A INTAMPLAT ACEST LUCRU...NU STIU :). In momentul de fata acestia se folosesc de aceasta parcela , iar tatal meu nu a mai redeschis un alt proces fiind scarbit de avocati, iar eu doresc sa incep renovarea la casa eventual sa ma extind, de oarece la anul ma casatoresc ...si nu pot apela la un arhitec , din cauza celor 50 mp ...PTR CA NU STIU CINE ESTE PROPIETARUL ...



V-as fi recunoscatoare sa primesc un sfat in aceasta problema , ca sa stiu ce am de facut , eventual sa aman renovarea casei , si sa stiu ca am rezolvat aceasta problema.


Va multumesc ,

Cu respect Florentina