avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1883 soluții astăzi
Forum Activitate taniafrispa

Activitate taniafrispa

am inteles ca copilul poate primi cetatenie portugheza numai dupa 5 ani de stat pe teritoriul portughez si demonstrind ca frecventeaza o gradinita sau o cresa.la moment tot ce vreau e sa ne putem intoarce in Romania ca aici deja totul merge spre rau.va multumesc.
Buna,am si eu nevoie de ajutor.In primul rind tin sa mentionez ca sunt cetatean moldovean castorit cu cetatean roman,sunt insarcinata si urmeaza sa nasc in mai.momentan ne aflam in Portugalia dar vrem sa ne intoarcem dupa nastere in Romania.as dori sa stiu daca putem sa obtinem un titlu de caltorie pentru bebe far certificat de nastere romanesc,vrem sa tratam de acte in ROMANIA.Am citit pe sit-ul ambasadei ca ar m trebui si certificatul meu de nastere apostilat dat fiind faptul ca eu sunt cetatean strain,si o declaratie notariala precum ca is de acord ca copilul sa calatoreasca in Romania.Mentionez ca eu am carte de rezidenta in Romania pentru membri de familie,pe 5 ani.As dori va rog frumos sa ma lamuriti vis a vis de toata procedura.va multumesc anticipat.