avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 835 soluții astăzi
Forum Activitate ovidiu v muntean

Activitate ovidiu v muntean

Multumesc pt.raspuns.Sa inteleg ca firma a comis o ilegalitate,cand ne-a dat doar 15 euro/zi?
Am semnat un contract aditional la CIM,referitor la o ''scolarizare'' la firma mama din Germania.De fapt era transferul unei capacitati de productie in Ro.In contract se specifica ''cu scoatere integrala din productie'',insa nu a fost inregistrat la ITM.Mai este valabil?Acolo am fost pus in situatia de a munci,chiar in 2 schimburi.Nu a existat o programa,nu au fost lectori,nu s-a emis nici o diploma.Poate fi declarat nul acest contract aditional?Eu sunt inginer,iar cei care mi-au aratat specificul acelor produse erau reglori si operatori,deci sub calificarea mea.Oricum,munca la care am fost supus era munca sub calificarea mea.Poate fi socotita formare profesionala?
Buna,
Poate,o clauza a CCM al unei companii sa incalce o prevedere legala si prevederile CCM national?In speta,diminuarea diurnei de la 35 euro/zi la 15 euro/zi,pt.''scolarizare''?
Legea 130/1996,art.8 prevede ca CCM la nivel de companie nu poate contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin CCM national.
Si totusi unii o practica....Cine ma poate edifica daca este legal sau nu?